laboratorium-plodnosci

W dzisiejszych czasach problem niepłodności, czyli dużych problemów w zajściu w ciążę dotyczą wielu par. Niesieniem ludziom pomocy w takich przypadkach zajmują się kliniki lub centra leczenia niepłodności. Ich zadaniem jest precyzyjne określenie, jakie są przyczyny powstałych problemów oraz dobranie odpowiednich w danym przypadku metod leczenia. W artykule dokładniej opisujemy, na czym polega problem niepłodności, jakie mogą być jego najczęstsze przyczyny oraz w jaki sposób w klinikach niepłodności zazwyczaj przebiega ich leczenie.

Dlaczego pary tak często muszą się zmagać z niepłodnością?

Na początku dokładniej wytłumaczymy, na czym polega problem niepłodności i jakie mogą być jego przyczyny. Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że niepłodność to nie jest to samo co bezpłodność. O niepłodności można mówić wówczas, gdy para pomimo odbywania regularnych stosunków bez zabezpieczeń, przez okres roku nie jest w stanie doprowadzić do zajścia w ciążę. Przyczyny powstania takich problemów mogą być bardzo różne i równie często leżą tylko po stronie kobiety lub po stronie mężczyzny, jak i dotyczą obojga partnerów jednocześnie. Najważniejszą informacją dla pary starającej się o dziecko jest jednak to, że niepłodność jest procesem odwracalnym i dzięki prawidłowo postawionej diagnozie i rozpoczęciu odpowiedniego leczenia nawet 75 procent par po pewnym czasie uda się osiągnąć upragniony cel i będą mogły oczekiwać na upragnione dziecko.

Najczęstszymi przyczynami niepłodności u kobiet są nieprawidłowa praca gruczołów i organów, które mają za zadanie produkcję hormonów, niedrożności jajowodów, endometrioza, nadmierny wysiłek fizyczny, nieprawidłowa dieta oraz stres, także ten związany z brakiem możliwości zajścia w ciążę. Oczywiście to tylko niektóre z możliwych przyczyn problemów z zajściem w ciążę. U panów z kolei najczęstszą przyczyną niepłodności jest niska jakość nasienia, czyli przede wszystkim zbyt mała ilość lub ruchliwość plemników. Innymi możliwościami są np. uszkodzenie jąder, niedrożność nasieniowodów lub przebyte choroby.

W jaki sposób działają kliniki leczenia niepłodności?

Zadaniem lekarzy i personału zatrudnionych w przychodniach, które specjalizują się w leczeniu niepłodności jest precyzyjne określenie przyczyn powstałych problemów oraz dobór najbardziej odpowiednich, czyli skutecznych, metod ich wyleczenia.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, lekarz specjalista z Centrum Leczenia Niepłodności Angelius Provita w Katowicach: Na wizytę w naszej klinice przynajmniej na początku diagnozowania problemów i leczenia zawsze zapraszamy obojga partnerów. Wizyta rozpoczyna się zawsze od przeprowadzenia z pacjentami szczegółowego wywiadu, po to, żeby się dowiedzieć, nie tylko jak długo para próbuje już zajść w ciążę, ale również ogólnych informacji na temat pacjentów, czyli m.in. o przebytych do tej pory chorobach, prowadzonym trybie życia, stosowanej diecie czy rodzaju i tygodniowej ilość prowadzonej aktywności fizycznej. Dopiero po dokładnym zapoznaniu się z pacjentami zlecamy przeprowadzenie konkretnych badań diagnostycznych.

Najczęściej na początku pacjentom, którzy postanawiają rozpocząć leczenie niepłodności zleca się wykonanie pełnej morfologii z oznaczeniem stężenia konkretnych hormonów (m.in. badania AMH u kobiet) oraz innych istotnych z perspektywy zajścia w ciążę wskaźników. U mężczyzn przeprowadzane jest również rozszerzone badania nasienia, a pacjentki prosi się o regularne monitorowanie cyklu miesięcznego.

W zależności od wyników podstawowych badań później lekarz prowadzący pacjentów może jeszcze zlecić dodatkowe badania diagnostyczne, które umożliwią precyzyjne określenie przyczyn powstałych problemów.

Na czym polega leczenie niepłodności?

Kolejnym etapem leczenia w klinikach niepłodności jest dobranie metody i przeprowadzenie odpowiedniego leczenia. Leczenie zazwyczaj opiera się przede wszystkim na zlikwidowaniu przyczyn niepłodności. W zależności od tego, jakie przyczyny muszą zostać wyleczone, można zastosować terapię hormonalną (i to zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn), leczenie chirurgiczne, np. w przypadku wykrycia torbieli czy nieprawidłowości w budowie nasieniowodów, jąder lub macicy. W niektórych przypadkach zdarza się też tak, ze jedyną dla pary możliwością zajścia w ciążę jest sztuczne zapłodnienie metodą In Vitro lub inseminacja domaciczna.