W obiektywie kamer i pod czujnym okiem dziennikarzy z nadejściem roku bieżącego odpalił program bezpłatnych porad prawnych. Teraz po paru miesiącach funkcjonowania należy pokusić się o podsumowanie.

Ludzie będący w temacie są pewni, iż koncept darmowych porad prawnych wymaga pewnych zmian. Ukształtowany sporym wysiłkiem organizacyjnym i ekonomicznym nie zapewnia bowiem przewidywanych efektów. Możecie wierzyć lub nie nie ma oczekiwanych chętnych na darmowe porady prawne. Obywatele w takiej formie pomocy nie potrzebują, a nasze zainteresowanie programem jest naprawdę niewielkie. Pomimo, że przedstawiony koncept został szeroko przedstawiony w prasie. Wystarczy raptem wprowadzić w internecie bezpłatne porady prawne Lublin, Warszawa, czy Szczecin, aby przebierać w portalach poruszających wieści o systemie.

Dlaczego tak wyszło? Do adwokata idziemy zwykle z polecenia, bo podstawą tej relacji jest zaufanie. Anonimowy prawnik siedzący za biurkiem w naszym urzędzie o którego praktyce i kwalifikacjach nic nie wiemy, nie może poszczycić się naszym zaufaniem. Dlatego ten program nadzwyczaj często pomaga wyłącznie w testowaniu, czy rozwiązanie problemu prawnego oferowane przez prawnika z wyboru jest idealne. Obserwują to nie tylko prawnicy dający bezpłatne porady.

Teraz stajemy przed sposobnością i wyzwaniem, by program zreformować. Zaś pogląd środowiska prawnego został usłyszany. Główna teza – darmowa pomoc prawna winna obejmować jedynie ludziom potrzebującym. Potrzebna jest też możliwość wyboru adwokata, do którego klient będzie miał zaufanie.

Oczywiście, iż gotowych do pracy mecenasów jest więcej niż etatów w punktach pomocy. Niech ludzie wybierają tych, którzy na zaufanie zasłużyli.

Jakże to uczynić? Nieodpłatną poradę prawną warto ofiarować ludziom którzy jej realnie potrzebują. Tym, których przychody naprawdę nie pozwolą na indywidualne opłacenie konsultacji prawniczej. Gdyż oczywiste jest i będzie, iż ze środków budżetu państwa bezpłatnej pomocy prawnej nie można dać wszystkim. Warto zbadać rozsądniejsze zarządzanie finansami, a zaplanowane niech trafią do zawodowców, na których postawia Polacy. Więc niczym w wolnej gospodarce rynek jest i będzie najdoskonalszym recenzentem efektów pracy adwokatów.