Przyczepa kempingowa dla wielu ludzi to nie miejsce do spania podczas długich podróży – jest to dla nich drugi dom, bez którego czuli by ogromną pustkę. Mówi się, że jak ktoś choć raz zazna przygody z przyczepą kempingową, z przyjemnością będzie do niej wracał. Jednak, aby służyła ona przez długie lata należy o nią odpowiednio dbać. Używane części do przyczep kempingowych nie są w obecnych czasach dość drogie, ale lepiej pielęgnować stare niż wymieniać na inne. Jak dbać o przyczepę kempingową?
Jak przygotować przyczepę kempingową na zimę?
Najistotniejszą pielęgnacją przyczepy kempingowej jest właściwe przygotowanie jej na okres zimowy. W przypadku nie korzystania zimą z przyczepy kempingowej, należy poświęcić jej trochę czasu i uwagi nim nadejdzie silny mróz i spadnie śnieg. Wpłynie to na jej lepsze sprawowanie w okresie letnim. Idealnym rozwiązaniem jest zamknięcie przyczepy w garażu (zwłaszcza w ogrzewanym). Niewiele osób ma taką możliwość. Dobrym sposobem na przezimowanie przyczepy kempingowej jest postawienie jej pod wiatą, pod którą zostanie zabezpieczona przed lodem i śniegiem. W ostateczności, w przypadku braku dostępu do obu z powyższych, rekomenduje się przykrycie przyczepy specjalnym pokrowcem – istotne, aby był to specjalny pokrowiec przeznaczony dla przyczep campingowych, cechujący się odpowiednią przewiewnością. Nie zaleca się natomiast stosować plandek, które nie przepuszczają powietrza.
Jak dbać o przyczepę campingową w środku?
Przed ukryciem przyczepy pod pokrowcem, należy zadbać o to, aby jak najdokładniej ja wysprzątać. Brud i kurz to lęgowisko dla bakterii. W przypadku pozostawienia przyczepy nieużytkowanej przez kilka miesięcy, warto zrobić to w jej idealnym stanie. Wszystkie szuflady i schowki powinny zostać wysuszone, a jeśli jest już za późno to chociaż przewietrzone w naturalny sposób lub za pomocą np. podgrzewaczy elektrycznych czy wentylatorów. Po zakończeniu sprzątania i wietrzenia, lodówkę oraz wszystkie szafki zaleca się pozostawić otwarte. Ponadto zaleca się pozostawić otwarte otwory wentylacyjne oraz pozostawić w niej pochłaniacze wilgoci, co pozwoli na stałą cyrkulację powietrza. We wszystkich zbiornikach należy spuścić wodę, a także dla upewnienia się, przedmuchać całą instalację wodno-kanalizacyjną sprężonym powietrzem. Warto również sprawdzić, czy gaz w butli się nie ulatnia.
Pielęgnacja przyczepy kempingowej z zewnątrz
W celu pielęgnacji przyczepy campingowej z zewnątrz zaleca się:
- Umycie jej przy użyciu dużej ilości wody oraz płynu do mycia karoserii samochodowych;
- Zwiększenie ciśnienia w kołach powyżej trzech barów;
- Rozstawienie podpór;
- Nasmarowanie kulowego zaczepu oraz zakrycie go i dyszla folią.