A woman cleans the grave. Sweeps leaves from the tombstone. Preparations for All Saints Day on November 1

Okres zimowy najgorzej wpływa na różnego rodzaju nagrobki. Chociaż granit należy do wytrzymałych materiałów, który dobrze znosi niskie temperatury oraz opady atmosferyczne, warto mimo wszystko odpowiednio zadbać o pomnik na cmentarzu. Jak pielęgnować granitowe nagrobki, aby były one w dobrym stanie przez cały rok i żeby zima nie była im straszna? Sprawdź nasze porady, które ułatwią Ci to zadanie!

Wybierz sprawdzone metody czyszczenia i pielęgnacji

Nagrobki cmentarne mogą być wykonane z różnych materiałów. W Polsce zdarza się, że wybierany jest piaskowiec lub marmur, które są eleganckie, ale jednocześnie nie do końca przystosowane do warunków atmosferycznych w naszym kraju. Dlatego specjaliści najczęściej polecają nagrobki granitowe. Dlaczego są one najlepsze? Ponieważ granit to materiał bardzo trwały. Jest odporny na wysokie temperatury i intensywne słońce latem, a także na przymrozki i opady atmosferyczne w okresie jesienno-zimowym. Dzięki temu nagrobek z granitu przez długie lata może prezentować się bardzo estetycznie. I choć nie straszne mu są zmienne pogody, warto zadbać o jego czystość i utrzymywać go w dobrym stanie, szczególnie przed nadejściem zimy.

Sprzątanie nagrobków przed pierwszym listopada to tradycja. Rodziny odwiedzają groby swoich bliskich i przygotowują je, aby w dniu święta zmarłych prezentowały się nienagannie. Jak najlepiej umyć nagrobek wykonany z płyty granitowej, aby odpowiednio zadbać nie tylko o porządek, ale także o jego kondycję? W przypadku wykonania nagrobku z granitu najlepiej sprawdzi się woda z dodatkiem delikatnych detergentów. Warto unikać silnych środków chemicznych, które co prawda umożliwiają bardzo szybkie usunięcie nawet mocnych zabrudzeń, ale mogą również przyczynić się do uszkodzenia warstwy zewnętrznej nagrobka, przez co zacznie on szybciej się niszczyć. Jeśli więc nie chcesz, aby nagrobek był podatny na zarysowania, odpryski oraz pęknięcia i inne uszkodzenia, to koniecznie postaw na specjalne produkty czyszczące do nagrobków granitowych.

Dbaj o nagrobek przez cały rok, nie tylko zimą

Pamięć o bliskich osobach warto pielęgnować regularnie, przez cały rok. Tak samo również należy dbać o nagrobki granitowe. Zamiast sprzątać nagrobek raz do roku, tuż przed świętem zmarłych oraz przed zimą, o stan płyty granitowej warto dbać systematycznie. Utrzymywanie w czystości płyty granitowej sprawia, że nie tylko prezentuje się ona bardzo estetycznie, ale także dodatkowo jest odpowiednio chroniona przed uszkodzeniami. Detergenty dedykowane do czyszczenia płyt z granitu zostawiają dodatkowo warstwę ochronną, dzięki czemu nagrobek jest bardziej odporny na zarysowania. Ponadto pozbycie się brudu to również sposób na to, aby zadbać o kondycję płyty.

Zamiast ryzykować, że nagrobek zostanie szybko zniszczony, zapytaj o pomoc fachowców. U renomowanych producentów nagrobków granitowych możesz liczyć na podpowiedź w kwestii tego, jak o zakupioną u nich płytę najlepiej dbać. Pomogą Ci oni dopasować odpowiedni środek czyszczący do rodzaju nagrobka oraz udzielą innych cennych porad, dzięki którym zadbasz o kondycję płyty.