Bezpieczeństwo naszych pieniędzy w dużej mierze zależy od naszej świadomości i znajomości technik chronienia swojego dobytku. Dotyczy to zarówno pieniędzy trzymanych w domu, w formie fizycznej, jak i na koncie. Wiele przestępstw związanych z kradzieżą pieniędzy odbywa się bowiem w ramach różnego rodzaju transakcji bezgotówkowych przez internet i to właśnie ten obszar powinien zwrócić naszą szczególną uwagę, jeśli zależy nam na optymalnej ochronie naszych środków. Dziś podpowiadamy, jak chronić swoje pieniądze w internecie.
Wybór konta bankowego
Pierwszym krokiem, który należy wykonać, to wybór odpowiedniego konta bankowego. Obecnie każdy bank ma w swojej ofercie nawet kilka rodzajów kont osobistych, więc nie powinniśmy mieć problemu z wyborem takiego, który spełni nasze oczekiwania. Zanim jednak się zdecydujemy na konkretną ofertę, warto przejrzeć najlepsze konta bankowe pod kątem funkcji, jakie one oferują, na przykład darmowych powiadomień SMS o dokonanych transakcjach kartą płatniczą czy o wpływach na konto. Dzięki temu będziemy mieli pełną kontrolę nad stanem naszego konta i tym samym będziemy mogli szybko zareagować, jeśli zauważymy jakieś podejrzane ruchy. Pamiętajmy, aby nigdy nie podawać dostępu do naszego konta osobom niepowołanym. Nie powinniśmy także zapisywać w telefonie czy podręcznym notesie hasła do konta, gdyż w razie kradzieży torebki lub plecaka, w których będą znajdować się te akcesoria, złodziej będzie miał ułatwione zadanie. Nie należy także zapisywać w pamięci przeglądarki loginu i hasła do konta, nawet jeśli korzystamy z dodatkowych zabezpieczeń takich jak hasło do komputera. Tego rodzaju ochrona może na nic się zdać, jeśli padniemy ofiarami cyberataku.
Aplikacje bankowe
Wiele osób korzysta również z aplikacji bankowych połączonych z kontem osobistym. Takie rozwiązanie doskonale sprawdza się w przypadku, gdy często dokonujemy transakcji przez internet i chcemy mieć szybki wgląd w stan konta bezpośrednio za pomocą telefonu. Aplikacja zintegrowana z naszym kontem pozwala na dokonywanie transakcji czy przegląd historii oraz dostępnych na koncie ofert. Wejście do niej zwykle zabezpieczone jest PIN-em, który, podobnie jak w przypadku hasła do konta bankowego, powinien być pilnie strzeżony i nie udostępniamy osobom trzecim.
Banki wymagają również, aby telefon, na którym instalowana będzie aplikacja, był zabezpieczony hasłem, co ma stanowić dodatkową ochronę. Dlatego również i to hasło nie powinno być nikomu, oprócz nas, znane.
Płatności przez internet
Obecnie większość sklepów internetowych umożliwia dokonywanie płatności elektronicznych. Możemy więc zapłacić za zakupy przelewem bankowym lub korzystając ze specjalnej bramki. Należy korzystać tylko z oficjalnych i znanych bramek i koniecznie sprawdzać, czy strony te posiadają odpowiednie zabezpieczenia, np. kłódka widoczna po lewej stronie w pasku przeglądarki. Koniecznie też zwracajmy uwagę na sam adres serwisu. Nasza czujność powinna wzbudzić sytuacja, gdy do dokonania płatności zostaniemy przekierowani na zupełnie inny, niezwiązany ani ze sklepem ani z bramką płatniczą adres.
Przezorność i ochrona wszelkich kont dostępu pozwoli zwiększyć bezpieczeństwo naszych pieniędzy i tym samym zminimalizować ryzyko ich utraty w wyniku cyberprzestępstwa.