Jesienne buty z skóry zamszowej to zdecydowanie stylowe buty – prezentują się zjawiskowo, lecz bardzo szybko przybrudzą się – zwykle zimą, czy jesienią a później nie prezentują się zbyt dobrze. W jaki sposób je czyścić, aby w dalszym ciągu prezentowały się dobrze?

Jednym ze chwytów, by wyczyścić obuwie wykonane z zamszu jest czyszczenie ich mieszanką sody i zwyczajnego mleka. Przygotujemy go poprzez rozmieszanie jednej łyżeczkę sody oczyszczonej w 1 szklance zwykłego mleka. Soda ma silne własności odkażające, idealnie oczyszcza i zabija zapachy. Przed podjęciem aplikacji specyfiku musimy właściwie oczyścić obuwie. Odpowiednio jest czyścić przy użyciu miękkiej szczoteczki. Czyśćmy zewnętrzną część buta wykonując energiczne ruchy ale łagodnie aby nie zniszczyć miękkiej skóry. Do zbierania zanieczyszczeń można wykorzystać również szmatki. W tym rozwiązaniu, zanurzmy materiał a przed użyciem wyciśnijmy znaczną część płynu, by była tylko wilgotna. Pocierajmy nią buty do doczyścimy go całego. Po zakończeniu czyszczenia trzeba zdjąć wszelkie końcówki sody przy użyciu zwykłej gąbki. Starczy zmoczyć ją w ciepłej wodzie i wycisnąć nadmiar wody, by była tylko dobrze wilgotna. Przeczyszczone buty pozostawić do całkowitego przeschnięcia. Korzystnie suszyć je w temperaturze pokojowej oraz nie stawiać niezwykle blisko piecyka, żeby chociażby nie rozkleiły się połączone na klej części obuwia.

Po wyschnięciu wyszorujmy cholewkę ponownie za pomocą szczoteczki. Pamiętajmy o tym, żeby zawsze cyklicznie dbać o buty wykonane z zamszu. Wymagają one większej uwagi niż typowe obuwie codzienne lub sportowe używane na siłowni czy treningu takim jak trampolina do ćwiczeń. Na rynku znajduje się ogromna paleta artykułów, do impregnacji obuwia, które to chronią przed przemakaniem i pozwalają cieszyć się znakomitą prezencją zamszu także w słotne zimowe dni.