
Prostowanie zębów to rodzaj leczenia stomatologicznego, który ma na celu prawidłowe ustawienie względem siebie wszystkich elementów w łukach zębowych, czyli leczenie wad zgryzu. Przez wiele lat jedyną możliwością leczenia wad zgryzu u dorosłych pacjentów było zastosowanie stałych aparatów ortodontycznych, które przez co najmniej kilkadziesiąt miesięcy stosowania doprowadzały w końcu do prawidłowego ustawienia wszystkich zębów. Obecnie oczywiście, cały czas bardzo często stosuje się stałe aparaty na zęby, ale pacjenci mają także inne możliwości, m.in. będące tematem naszego artykułu silikonowe nakładki Invisalign. W jaki sposób działają tego typu aparaty na zęby? Dlaczego tak wielu pacjentów decyduje się na ich wybór?
Na czym polega leczenie wad zgryzu z wykorzystaniem systemu Invisalign?
System Invisalign to przezroczyste, silikonowe nakładki, których zastosowanie pozwala szybko ustawić wszystkie znajdujące się w łukach zęby we właściwych pozycjach. Ich popularność wśród pacjentów jest związana przede wszystkim z tym, że leczenie wady zgryzu z ich zastosowaniem jest dla nich zdecydowanie bardziej komfortowe. Dzięki Invisalign pacjent nie musi mieć na stałe przymocowanego do zębów powodującego wiele problemów w codziennym życiu – m.in. utrudniającego codzienną higienę jamy ustnej, spożywanie pokarmów oraz mającego negatywny wpływ na estetykę uśmiechu – stałego aparatu na zęby. Jak to jest możliwe?
O to, jak działają systemy Invisalign zapytaliśmy naszego rozmówcę, lekarza ortodontę z Kliniki Stomatologicznej Viscardi w Tychach: Leczenie wady zgryzu z zastosowanie aparatów Invisalign wygląda nieco inaczej niż leczenie ortodontyczne z zastosowaniem stałych aparatów. Wcześniej stosowany podczas leczenia ortodontycznego aparat był na stałe przyklejany do zębów i pacjent nosił go przez cały, zazwyczaj trwający przynajmniej 24 miesiące, okres leczenia. System Invisalign jest inny. Przede wszystkim są to aparaty wyjmowane, które pacjent może bez problemu wyjmować np. na czas mycia zębów lub spożywania posiłków. Ważne jest jednak także to, że już w trakcie rozpoczęcia leczenia pacjent otrzymuje w gabinecie nie jeden aparat Invisalign, tylko cały zestaw nakładek, które będzie samodzielnie wymieniał wraz z osiąganymi postępami w leczeniu.
Sam proces leczenia jest planowany z użyciem technologii CAD/CAM, czyli systemu komputerowego, który pozwala dokładnie określić, jakie zmiany w zgryzie będą zachodziły wraz z zakończeniem każdego kolejnego etapu leczenia. Wraz z zestawem wykonanych ze specjalnego termoplastycznego silikonu nakładek, pacjent otrzymuje więc także od lekarza dokładnie rozpisany plan leczenia wraz z instrukcjami, kiedy należy wymienić stosowany aligner na nowy i w jakich sytuacjach warto jest skorzystać z możliwości konsultacji z prowadzącym leczenie ortodontą.
Zalety leczenia wad zgryzu z zastosowaniem aparatów Invisalign
Największą zaletą niewidocznych aparatów na zęby Invisalign jest przede wszystkim zwiększony komfort pacjentów. Wspominaliśmy już, że w trakcie leczenia wady zgryzu pacjenci nie muszą się obawiać problemów w trakcie czyszczenia zębów oraz w trakcie spożywania posiłków. Dla wielu z nich najważniejsze jest jednak to, że nakładki Invisalign nie trzeba nosić przez cały czas i bez problemu, w razie potrzeby, np. w trakcie ważnego spotkania w pracy, można ją na jakiś czas, np. na kilkanaście lub kilkadziesiąt minut, wyjąć z ust i z powrotem włożyć jak już się będzie mogło. Przezroczyste nakładki Invisalign nie mają także żadnego wpływu na estetykę uśmiechu, ponieważ nie są wcale widoczne dla innych osób.