Czym dla Polaków jest dom inteligentny? To pozornie proste pytanie ma wiele różnych odpowiedzi, w zależności od tego, kogo zapytasz. Krótko mówiąc, „dom inteligentny” to miejsce zamieszkania wyposażone w szereg urządzeń automatyzujących zadania normalnie obsługiwane przez ludzi. Niektóre są wbudowane w samą strukturę, a niektóre dodane później, a właściciele domów obsługują je za pomocą poleceń głosowych lub przez sztuczną inteligencję.

Na jakie rozwiązania domu inteligentnego stawiają Polacy?

Dla niektórych właścicieli domów przekształcanie domu w inteligentną wersję może być po prostu związane z kupieniem głośnika, przez który wydają komendy np. odnośnie włączania i wyłączania się światła. W przypadku innych osób może to wiązać się z łączeniem w jeden system kilku różnych produktów, w tym głośników, aparatów fotograficznych, komputerów, smartfonów, telewizorów, systemów zabezpieczeń, urządzeń i innych – i stworzenie z ich udziałem pewnego rodzaju inteligentnego centrum domowego.

Dla większości osób mieszkających w naszym kraju siłą napędową tworzenia domu inteligentnego jest możliwość oszczędzania energii i pieniędzy za pomocą zautomatyzowanych systemów ogrzewania i klimatyzacji. Inteligentne termostaty, szybko i precyzyjnie automatyzują ogrzewanie i chłodzenie domu. Zwykle zmniejsza to rachunek za energię elektryczną – a to Polacy lubią najbardziej.

Inne produkty, takie jak podłączone światła i urządzenia, mogą zużywać mniej energii, wyłączając zasilanie wtedy, gdy nie są używane. Tego rodzaju produkty są wysoko na liście kontrolnej każdego Polaka, który chce mieć dom inteligentny.

Dom inteligentny a bezpieczeństwo i ochrona

Chociaż już od dawna możemy zakupić systemy alarmowe, aby chronić swój dom, inteligentne domy mogą zapewnić dodatkowe bezpieczeństwo. Zsynchronizowane ze sobą światła, aparaty fotograficzne, a nawet dzwonki do drzwi mogą sprawić, że dom inteligentny będzie o wiele bezpieczniejszy. Takie rozwiązania są również popularne wśród Polaków, szczególnie tych zamożniejszych.