Asian women With itching Female genitalia

Higiena intymna kobiety to ważny element codziennego rytuału. Przestrzeganie zasad, systematyczność, dokładność i dobór właściwych kosmetyków oraz intymnych akcesoriów zmniejsza ryzyko pojawienia się kłopotów: podrażnień, zakażeń czy odparzeń. Odpowiednia higiena miejsc intymnych zapewnia świeżość, komfort i poczucie bezpieczeństwa.

Higiena intymna w sposób umiarkowany

Zarówno zewnętrzne narządy płciowe, jak i pochwa chroniona jest śluzem uzupełnianym złuszczonymi komórkami nabłonka oraz pożytecznymi dla organizmu bakteriami. Bakterie te to Lactobacillus produkujące kwas mlekowy niezbędny dla podtrzymywania właściwego, kwaśnego środowiska pochwy i ochrony jej przed drobnoustrojami chorobotwórczymi, które mogłyby się tam zagnieździć i rozwijać. To dlatego o miejsca intymne należy szczególnie dbać, ale w taki sposób, by nie pozbawiać ich pożytecznych bakterii chroniących przed infekcjami.

Podpaski menstruacyjne i wkładki pełnią odrębną rolę, dlatego ich stosowanie również regulują pewne zasady, mające na celu ochronę miejsc intymnych narażonych w czasie miesiączki na odparzenia, infekcje i podrażnienia.

Prysznic czy kąpiel

Utrzymaniu miejsc intymnych kobiety w dobrej kondycji zdecydowanie lepiej sprzyja prysznic niż kąpiel w wannie. Jednak, gdy nie wyobrażamy sobie życia bez kąpieli, szczególnie zimą, kąpiel w wannie nie powinna trwać dłużej niż 15 minut. Miejsc intymnych nie powinno się myć gąbkami czy myjkami, chyba, że w sposób jednorazowy. Najlepiej, gdy biorąc prysznic stosuje się dobrze dobrany płyn do higieny intymnej, myjemy się dłonią i spłukujemy bieżącą wodą. Po prysznicu należy dokładnie i delikatnie osuszyć krocze ręcznikiem, by nie pozostawić nadmiaru wilgoci.

Higiena intymna podczas miesiączki

W trakcie najsilniejszego wydzielania śluzu warto zaopatrzyć się we wkładki higieniczne. Nie powinno się ich jednak nosić przez cały miesiąc, każdego dnia. Wkładki należy często wymieniać, z uwagi na ich dobrą chłonność wilgoci, mogą bowiem spowodować podrażnienia. Najlepiej gdy pozbawione są wszelkich folii i dodatkowych zabezpieczeń, powinny dobrze przepuszczać powietrze. Nie zaleca się stosowania wkładek perfumowanych, a jeżeli wydaje nam się, że tylko taka nas uratuje, to należy ją stosować jak najkrócej i po wcześniejszym sprawdzeniu oddziaływania na naszą skórę.

Podczas miesiączki stosujemy podpaski, tampony i wkładki. W miarę możliwości powinno się je jak najczęściej wymieniać, a po każdej wymianie dokładnie się umyć. Jeżeli nie ma takiej możliwości warto mieć przy sobie specjalne nawilżone chusteczki do higieny intymnej.