hale-przemyslowe-02(1)

Hale przemysłowe powszechnie kojarzone są z jednopoziomowymi wielkopowierzchniowymi budynkami. Rzeczywiście większość obiektów tego typu jest parterowa i ma od kilku do kilkudziesięciu tysięcy metrów kwadratowych, ale to nie znaczy, że nie da się stworzyć wyższej hali. Da się i niektóre projekty to zakładają. W zależności od potrzeb inwestorów wykorzystuje się antresole lub buduje dodatkowe piętro. Które rozwiązanie jest lepsze? To zależy.

Budownictwo przemysłowe to duże hale przemysłowe, hale magazynowe i obiekty logistyczne, w których wszystko znajduje się na jednym poziomie. Dlaczego? Ponieważ w większości tego typu budynków przemieszczanie się pomiędzy piętrami mogłoby znacznie utrudniać pracę – transport materiałów lub towarów zajmowałby niepotrzebnie czas i wpływałby negatywnie na efektywność. Stąd zazwyczaj hale stalowe są parterowe. Jeśli jednak inwestor potrzebuje dodatkowego miejsca np. do przechowywania, może wybrać spośród dwóch rozwiązań – dobudować piętro albo antresolę. Które z nich sprawdzi się w jakim obiekcie?

Antresola w hali przemysłowej

Antresola, zgodnie z definicją zawartą w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, to dodatkowa przestrzeń przedzielona stropem z kondygnacją poniżej. Antresola zawsze powinna być mniejsza niż kondygnacja, nad którą się znajduje i pozostać niezamknięta przegrodami budowlanymi od strony wnętrza, z jakiego została wydzielona.

Takie rozwiązanie w halach przemysłowych pozwala wykorzystać przestrzeń nad regałami magazynowymi albo strefami transportowymi i tym samym zwiększyć powierzchnię obiektu. Jednocześnie na antresolach nie trzeba stosować dodatkowego oświetlenia – są otwarte, więc doświetlają je urządzenia z systemu zamontowanego w hali. Ta otwartość wpływa również na dostępność wizualną i głosową. Osoby przebywające na dole mogą się skomunikować z tymi na górze i przekazać im najważniejsze informacje.

Dużym atutem antresoli jest stosunkowo niski koszt wykonania i możliwość dobudowy tego elementu nie tylko w nowych, lecz także w już istniejących budynkach.

A co z minusami? W związku z tym, że antresole są otwarte, nie da się odciąć od odgłosów słyszanych na parterze ani np. zmniejszyć temperatury tylko w tych częściach, co może być problematyczne.

Jeżeli szukasz wykonawcy, który na co dzień buduje hale stalowe – konstrukcje stalowe oraz hybrydowe – i potrafi zaprojektować antresolę, sprawdź ofertę Commercecon: https://commercecon.pl

Piętro w halach przemysłowych

Hala przemysłowa może mieć również dodatkową zabudowaną kondygnację, czyli po prostu piętro. Piętro wymaga dużo większych nakładów finansowych niż antresola, ponieważ każde pomieszczenie na nim wydzielone musi zostać wyposażone w systemy wentylacyjne, oświetleniowe i inne. Dzięki całkowitemu oddzieleniu od parteru da się wyznaczyć przestrzeń np. na biuro, laboratorium lub pokoje socjalne, bo jest się w stanie zapewnić pracownikom ochronę przed hałasem generowanym w trakcie produkcji i odpowiednie warunki termiczne. Jednocześnie trzeba pamiętać, że ten podział warunkuje konieczność stworzenia odrębnej strefy pożarowej, co także wpływa na koszty.