zwyzki_01

Oferta dostępnych na rynku podestów ruchomych jest naprawdę szeroka. Firmy mogą wybierać spośród podestów nożycowych, masztowych, przegubowych i teleskopowych o różnych wysokościach roboczych, udźwigach oraz rozmiarach. W zależności od potrzeb decydują się na zakup lub wynajem maszyn wolnobieżnych, przewoźnych lub samojezdnych. Czym charakteryzują się te ostatnie i gdzie można je wykorzystać?

Firmy z wielu branż ze względu na charakter swojej pracy muszą na co dzień wykorzystywać sprzęt do pracy na wysokości. Część z nich decyduje się na tradycyjne rozwiązania takie jak drabiny i rusztowania, bo np. zajmuje się drobnymi naprawami albo ocieplaniem budynków i nie potrzebuje podestów, a część kupuje lub wynajmuje różnego typu zwyżki. Spośród wszystkich dostępnych na rynku maszyn zdecydowanie najczęściej wybierane są podesty ruchome wolnobieżne, czyli te, które składają się z podwozia kołowego lub gąsienicowego, konstrukcji nośnej i platformy roboczej przeznaczonej do podnoszenia ludzi oraz ładunków. Mają własny napęd spalinowy albo elektryczny. Alternatywą dla tego typu maszyn są podesty ruchome samojezdne. Czym się wyróżniają?

Podesty ruchome samojezdne – charakterystyka

Tego typu urządzenia mają platformę roboczą zamontowaną na podwoziu samochodowym i są dopuszczone do ruchu drogowego. Składają się ze wspomnianego podwozia, z platformy roboczej oraz konstrukcji podnoszącej, która może posiadać własny napęd albo być przystosowana do holowania na przyczepie.

Najczęściej podesty ruchome samojezdne są wyposażone w koła, ale bez problemu da się znaleźć także modele na gąsienicach – te ostatnie przydadzą się wtedy, gdy planuje się przeprowadzanie np. prac budowlanych na nierównym terenie.

W zależności od konstrukcji nośnej wyróżnia się podnośniki koszowe nożycowe, przegubowe, masztowe oraz teleskopowe. Każda z maszyn ma kosz roboczy o różnym udźwigu. Szeroką ofertę podestów ruchomych znajdziecie m.in. w międzynarodowej firmie Riwal (https://www.riwal.com/poland/pl-pl), która dodatkowo sprzedaje i wynajmuje również ładowarki teleskopowe.

Wykorzystanie podestów ruchomych samojezdnych

Jakie branże najczęściej zamawiają tego typu zwyżki? Przede wszystkim budowlana, w której części prac nie dałoby się wykonać bez podestu ruchomego samojezdnego albo byłoby to dużo trudniejsze niż przy wykorzystaniu maszyny. Co ważne, podesty mogą być używane zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków, o ile mają napęd elektryczny.

Poza tym na zakup takiego rodzaju sprzętu do swojej floty decydują się przedsiębiorstwa zajmujące się pracami porządkowymi takimi jak czyszczenie elewacji z graffiti, sprzątanie dachów i rynien ze śniegu albo liści oraz mycie okien w budynkach wielokondygnacyjnych, w tym w biurowcach, w których nie ma możliwości otwarcia szyb do wewnątrz.

Na tym możliwości wykorzystania podestów się nie kończą. Często wynajmują je również firmy świadczące usługi związane z wycinką drzew, bo przycinanie gałęzi z użyciem podestów jest bezpieczne – da się tak ustawić kosz, żeby ominąć linie energetyczne i nie spowodować zagrożenia dla osób przebywających w pobliżu.