
W ciągu ostatnich lat znacząco zyskały na popularności sztuczne, trawiaste wykładziny podłogowe. Tego typu rozwiązania znajdują zastosowanie zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków. Są one łatwe w montażu oraz wygodne dla użytkowników. Jakie są zalety stosowania sztucznej trawy i gdzie warto ją wykorzystać?
Trawa z rolki – zastosowanie
Sztuczna trawa jest dziś coraz chętniej stosowana przez osoby prywatne, jak i przedsiębiorców. Może być montowana praktycznie w każdym miejscu, w którym pielęgnacja oraz uprawa naturalnego trawnika jest utrudniona. Chodzi tu głównie o ciężko dostępne zakamarki, obszary narażone na nadmierny wpływ warunków atmosferycznych oraz spalin – głównie samochodowych. Trawa z rolki doskonale sprawdza się, jako nawierzchnia boisk, w tym muraw piłkarskich, przydomowych trawników, balkonów i tarasów. Poza tym jest ona często stosowana w miejscach użytku publicznego, na różnego rodzaju skwerach, placach zabaw oraz przy basenach. Coraz więcej klientów biznesowych decyduje się na zakup tego rodzaju nawierzchni – jest to doskonałe rozwiązanie np. w klubach fitness.
Ceny sztucznej trawy, jej skład oraz zalety
Sztuczna trawa jest bardzo funkcjonalna i może stanowić niebanalny element dekoracyjny. Wykonana jest ona z włókien polietylenu, polipropylenu lub poliamidy. Zależnie od preferencji można wybrać określoną gęstość, ciężar oraz grubość włókna. Ceny sztucznej trawy nie są wygórowane, można ją zakupić nawet za kilkadziesiąt złotych za mkw. Oprócz tego do jej położenia niezbędna będzie specjalna taśma, która umożliwia przytwierdzenie trawy do podłoża. Jakie są największe zalety stosowania tego typu nawierzchni?:
- Trawa z rolki wygląda bardzo naturalnie, do złudzenia przypominając prawdziwy trawnik.
- Jest bardzo wytrzymała, odporna na wilgoć, intensywne promieniowanie słoneczne i różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne.
- Bardzo łatwo się ją pielęgnuje, w przeciwieństwie do trawy naturalnej nie wymaga przeprowadzania specjalistycznych zabiegów i utrzymuje ładny wygląd przez cały rok.
- Sztuczną trawę niezwykle łatwo zamontować na niemal dowolnym podłożu.
- Miękki materiał wykonania jest gwarancją bezpieczeństwa i amortyzuje upadki.
Ułożenie i pielęgnacja
Montaż sztucznej trawy składa się z kilku etapów. Przed rozpoczęciem prac należy odpowiednio przygotować podłoże. Powinno być ono wyrównane oraz utwardzone. Jest to bardzo ważny etap, mający kluczowy wpływ na efekt końcowy. Trawa z rolki powinna być ułożona równolegle, a pomiędzy poszczególne elementy należy wprowadzić flizelinę oraz klej poliuretanowy, lub użyć specjalistycznych taśm samoprzylepnych. Aby wszystko wyglądało estetycznie, nie można zapominać o docięciu brzegów, ich atrakcyjnym wykończeniu oraz wyszczotkowaniu trawy i wypełnieniu jej piaskiem kwarcowym. Nawierzchnia ze sztucznej trawy nie wymaga wyjątkowej pielęgnacji, a przy tym jest bardzo trwała.
Nie tylko ceny sztucznej trawy są niskie, ale też cechuje się ona niewielkimi kosztami utrzymania. Dbanie o trawę z rolki ogranicza się do czyszczenia, odkurzania i mycia specjalnym płynem. Od czasu do czasu warto również wyczesywać trawę szczotką z twardym włosiem i kontrolować jej łączenia. Sztuczna trawa oprócz tego, iż jest praktyczna, świetnie sprawdza się również, jako element dekoracyjny. Stanowi ona doskonałą alternatywę dla trawy naturalnej, jednak w przeciwieństwie do niej jest mniej wymagająca i utrzymuje estetyczny wygląd bez względu na porę roku.