Od jakiegoś czasu osoby, które poszukują pracy, nie mogą narzekać na brak ofert. Mimo to nie wszyscy wiedzą – a dotyczy to zwłaszcza ludzi, którzy dopiero rozpoczynają swoją karierę zawodową –gdzie szukać ogłoszeń dotyczących pracy.

Internet: kopalnia informacji

W sieci można znaleźć nie tylko mnóstwo ofert pracy, ale także porady dotyczące poszczególnych zawodów. W Internecie aż roi się od stron, na których publikowane są wyłącznie oferty pracy; wystarczy zresztą wpisać w wyszukiwarce Google frazę „x praca y”, gdzie x oznacza nazwę zawodu, a y – nazwę miasta. Ponadto młodzi ludzie, którzy jeszcze nie są pewni, w którą stronę chcą podążać, jeśli chodzi o własną karierę, mogą skorzystać z setek artykułów na temat potrzebnych kompetencji, niezbędnych predyspozycji czy tekstów dokładnie opisujących dany zawód. Nie bez znaczenia są także specjalne testy, które również można rozwiązać online; dzięki specyficznej konstrukcji wyniki testów faktycznie często odzwierciedlają wrodzone predyspozycje, słabe i mocne strony kandydata. Dzięki temu osoba szukająca pracy zorientuje się, na jakie ogłoszenia warto odpowiadać i w jakiej branży oraz na jakim stanowisku ma szansę się wykazać.

Agencja pośrednictwa pracy

Drugą ciekawą metodą jest skorzystanie z usług takiej instytucji jak Agencja pośrednictwa pracy. Podobnie jak Internet, umożliwi osobie poszukującej pracy zarówno poznanie swoich predyspozycji jak i znalezienie oferty pracy. Agencja pośrednictwa pracy najczęściej zatrudnia osobę odpowiedzialną za doradztwo zawodowe; doradca przeprowadzi ze zgłaszającym się wywiad, oceni jego kompetencje i określi, do jakich zawodów nadaje się najlepiej. Jest to oczywiście usługa opcjonalna; agencja pośrednictwa pracy przede wszystkim przekazuje zainteresowanym oferty pracy, które zamieścili wcześniej pracodawcy. Skorzystanie z usług tej instytucji to dobra opcja dla osób, które dopiero szukają swojej pierwszej pracy lub chcą wyjechać do pracy do innego kraju (agencje mają zazwyczaj sporo ofert od zagranicznych pracodawców, szukających pracowników tymczasowych).