Dziecko kiedy się rodzi nierzadko jest naprawdę małe. To przeraża ojców, którzy przyjeżdżają do szpitala, aby zabrać dziecko razem z jego mamą do domu. Choć ćwiczyli wpinanie na sucho wiele razy, to praca na żywym organizmie jest dla nich przerażająca. Niemniej jednak nie ma się czego bać, gdyż foteliki samochodowe z odpowiedniej grupy są przeznaczone dla naprawdę małych noworodków, nawet wcześniaków. Można wybrać fotelik z grupy 0-13, przeznaczony zwykle dla dzieci do ukończenia pierwszego roku życia, osiągnięcia wagi 13 kg, bądź zbyt dużego wzrostu, tzn. sytuacji w której głowa dziecka wystaje poza obręb fotelika. Jeśli fotelik chce się użytkować dłużej można zdecydować się na model fotelika samochodowego 0-18, jednak musi być on przystosowany dla noworodków, co powinniśmy znaleźć w specyfikacji producenta.

Fotelik samochodowy 0-18 – kiedy możemy go wybrać dla noworodka?

Foteliki dla noworodków, a tym bardziej niewielkich osesków powinny spełniać określone normy, aby można było w nich zapiąć dzieci po wyjściu ze szpitala. W przypadku wyboru modelu spośród oferty fotelików samochodowych 0-18, konieczne jest upewnienie się czy fotelik posiada możliwość regulacji siedzenia. Dziecko powinno mieć bowiem zapewnioną po wpięciu fotelika pozycję jak w kołysce. Sprawdzenie tego jest bardzo istotne, gdyż zdarzają się modele fotelików, które niby przeznaczone są dla noworodków, jednak jeśli wczytać się w specyfikacje wymagają od dziecka pozycji siedzącej, dlatego przeznaczone są dla dzieci, które siedzą już samodzielnie, bez wymuszenia tej pozycji, jest to skrajnie nieodpowiedzialne i niebezpieczne, w szczególności w samochodzie. Wiadomo, że główka dziecka mniej więcej do 6 miesiąca życia jest jeszcze bardzo wiotka, dlatego absolutnie nie można wymuszać pozycji siedzącej dziecka, gdyż jest to niezwykle szkodliwe. Dziecko w foteliku musi mieć zapewnioną pozycję półleżącą. Taką zapewniają foteliki samochodowe 0-13 oraz foteliki najlepszych producentów z grupy 0-18.

Specjalne dodatki ułatwiające ułożenie noworodka w foteliku

Producenci często oferują specjalne wkładki, które ułatwiają ułożenie w foteliku małych noworodków. Dzięki temu można naprawdę małe dziecko bezpiecznie zapiąć w foteliku. Oczywiście najpierw należy sobie poradzić z jego odpowiednim zamocowaniem. Aby mieć pewność, że fotelik został dobrze wpięty warto wybrać model z systemem ISOFIX. Posiada on specjalną sygnalizację dźwiękową i świetlną, która wskazuje, że fotelik jest właściwie wpięty. Zwłaszcza w sytuacji dużego stresu, kiedy dziecko wkłada się do fotelika po raz pierwszy ma to bardzo istotne znaczenie i daje gwarancje młodym rodzicom, że noworodek jest w samochodzie odpowiednio zabezpieczony i mogą pierwszą podróż do domu odbyć bez stresu. Foteliki samochodowe 0-18 podobnie jak te z grupy 0-13 w przypadku noworodków warto montować tyłem do kierunku jazdy, a system ISOFIX pozwala to zrobić w bezpieczny sposób.

Pasy bezpieczeństwa są bardzo istotne

Pasy bezpieczeństwa w foteliku dla noworodka mogą być 3-punktowe lub 5-punktowe. Lepiej jest wybrać 5-punktowe, nawet jeśli fotelik montuje się tyłem do kierunku jazdy. Wyposażone są one w specjalne magnesy ułatwiające zarówno przypięcie małego noworodka, jak i jego odpięcie z pasów. Warto wiedzieć, że 5-punktowe pasy bezpieczeństwa dają nieco więcej ochrony w przypadku pozostawienia zbyt dużego luzu po zapięciu pasów w foteliku. Oczywiście nie daje to 100% gwarancji bezpieczeństwa, jeśli pas jest zbyt luźny, dlatego należy pamiętać by zostawiać jak najmniej luzu po zapięciu pasów. Powinny być one maksymalnie jak to możliwe naciągnięte. Można pozostawić luz wielkości małego palca. Nie należy się obawiać dziecko się nie udusi, a będzie właściwie chronione. W takie pasy powinien być wyposażony fotelik samochodowy 0-18.

Najlepsze oceny w crash testach

Wybierając fotelik dla noworodka trzeba przejrzeć sprawdzić w Internecie ich wyniki w crash testach i porównać ochronę w zakresie uderzenia bocznego, a także wyniki w przypadku uderzenia z przodu, z tyłu czy dachowania. Fotelik w najbardziej miarodajnych testach ADAC lub OEAMTC powinien mieć ocenę przynajmniej dobrą dla wszystkich tych parametrów. Jeśli uda się kupić fotelik, który w testach otrzymał notę 5, to jeszcze lepiej. Foteliki samochodowe 0-18 renomowanych producentów zwykle posiadają laury w zakresie bezpieczeństwa, którymi chętnie się chwalą. Oczywiście zawsze taką informację należy zweryfikować w wyżej wymienionych testach.

Kierując się powyższymi wskazówkami można wybrać idealny fotelik dla niewielkiego noworodka. Warto wykorzystać te informacje, kiedy już przyjdzie do sfinalizowania transakcji zakupu fotelika. Bezwzględnie przed zakupem trzeba go również przymierzyć do samochodu, a także sprawdzić czy posiadamy uchwyt na system ISOFIX. Oczywiście wszystkie foteliki posiadają możliwość montowania również za pomocą pasów bezpieczeństwa, jednak wcześniej trzeba sprawdzić czy nie są zbyt krótkie, aby prawidłowo zamontować wybrany model.