I stało się! Nadszedł moment, w którym zaczynasz się zastanawiać, jak rozszerzać dietę niemowlaka. Jeżeli zależy Ci na wyrobieniu w maluchu prawidłowych nawyków żywieniowych, musisz odróżnić fakty od ciągle powielanych mitów. Sprawdź, na co szczególnie musisz zwrócić uwagę.

Żywienie małych dzieci dla wielu rodziców stanowi poważne wyzwanie. Dlatego zastanawiają się, jak rozszerzać dietę niemowlaka, aby nie popełniać żadnych błędów. Wystarczy jednak poznać kilka istotnych faktów oraz odrzucić popularne mity. Dzięki temu prawidłowe odżywianie maluchów nie będzie miało przed Tobą żadnych tajemnic.

1. Rozszerzanie diety trzeba rozpocząć w 6 miesiącu życia

I tak, i nie. Zgodnie ze schematem żywienia, ukończone 17 tygodni życia (4 miesiące) malucha to wiek, w którym najwcześniej można zacząć podawanie nowych produktów. Natomiast 26 tydzień (6 miesiąc) to okres, w którym należy już koniecznie rozpocząć rozszerzanie diety.

Czas między 17 a 26 tygodniem jest okresem optymalnym. Organizm malucha jest na tyle dojrzały, że jedzenie inne niż mleko mamy nie stanowi zagrożenia dla jego zdrowia. Jednak zawsze warto skonsultować z pediatrą, czy dziecko jest gotowe na wprowadzenie innych pokarmów niż mleko.

2. Jeżeli niemowlę odmawia warzyw, trzeba zastąpić je owocami

Mit. Schemat żywienia niemowląt rekomenduje, aby jako pierwsze do diety wprowadzić warzywa. Ich smak jest nieco mniej akceptowalny przez dzieci, dlatego często zdarza się, iż maluchy będą odmawiać jedzenia. Podanie owoców zamiast warzyw może skutkować całkowitą niechęcią do ziemniaków, dyni, brokułów, marchewki itp. Zawierają bowiem znacznie mniej cukru i mogą być gorzkie.

Jeśli maluch odmawia skosztowania jednego z warzyw, warto powrócić do niego następnego dnia. Czasem potrzeba nawet kilku prób, aby przekonać niemowlę do nowego smaku.

3. Opóźnianie wprowadzania glutenu nie zmniejszy ryzyko nietolerancji pokarmowej

Fakt. Nie istnieją żadne medyczne dowody, które wskazywałyby na zmniejszenie ryzyka nietolerancji pokarmowej przy celowym opóźnianiu wprowadzania produktów zawierających gluten. Dlatego niewielką ilość kaszy manny czy innych glutenowych można podać maluchowi w dowolnym momencie – jednak nie później niż przed ukończeniem przez dziecko 12 miesiąca życia.

4. Przy rozszerzaniu diety nie trzeba rezygnować z karmienia piersią

Fakt. Włączenie do codziennej diety malucha dodatkowych pokarmów stałych nie oznacza rezygnacji z karmienia piersią. Mleko mamy do pierwszego roku życia powinno stanowić podstawę żywienia, dlatego należy kontynuować karmienie piersią. . Dopiero w późniejszych miesiącach można wyraźnie zwiększyć wielkość i liczbę posiłków stałych, traktując mleko mamy jako dodatek.

Jeśli zastanawiasz się, jak rozszerzać dietę niemowlaka prawidłowo, zawsze możesz skorzystać z obowiązującego schematu żywienia. Opracowany przez ekspertów z Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci pomoże rozwiać wiele wątpliwości.