Dowiedz się, czy akwarium w pokoju dziecięcym to dobry pomysł!

Akwarium to doskonała ozdoba każdego mieszkania, ale trzeba też pamiętać, że jest to dom dla żywych organizmów wodnych. Wielu rodziców zastanawia się więc, czy tego rodzaju rozwiązanie jest dobrą propozycją do pokoju dziecięcego. Jakie są zalety zbiornika w pokoju dziecięcym? Jak o niego dbać? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej!

Pierwsze zwierzątko a akwarium

W życiu każdego dziecka przychodzi taki moment, gdy jego największym marzeniem staje się posiadanie zwierzątka. Dzieciaki bardzo częstą marzą o psie lub kotku, z którym będą mogły wychodzić na zewnątrz lub bawić się w wolnym czasie. Wielu rodziców decyduje się, aby na te pragnienia odpowiedzieć poprzez zakup akwarium z rybkami. Warto jednak zaznaczyć, że nie jest to opcja, która sprawdzi się w każdej rodzinie.

Przede wszystkim należy być świadomym, że akwarium także wymaga pracy – trzeba je regularnie czyścić, wymieniać filtr oraz wodę, a także karmić rybki. Przed zakupem akwarium dla dzieci warto też przeprowadzić z nimi rozmowę i upewnić się, czy maluchy będą wspólnie z rodzicami gotowe podjąć się opieki nad zbiornikiem. Nie oznacza to jednak, że akwarystyka nie wiąże się z dobrą zabawą! Już na etapie wyboru akwarium warto znaleźć sklep akwarystyczny online lub stacjonarny i wybrać się do niego z maluchem. Będziecie wówczas mogli wspólnie podjąć decyzje o zakupie pierwszego akwarium, roślinek oraz małych rybek, które wkrótce staną się jego przyjaciółmi.

Korzystając z usług sklepu online, warto jednak odwiedzić miejsca sprawdzone, prowadzone przez profesjonalistów, np. https://trzmiel.com.pl – dzięki temu nie trzeba będzie martwić się o jakość zakupionych produktów i zawsze będzie można skorzystać z porady eksperta!

Pierwsze zwierzątko a akwarium

Jakie akwarium wybrać do pokoju dziecięcego?

Akwarystyka nie jest wymagającym hobby, jednak warto zaczynać od małych kroków; dlatego też jako pierwsze akwarium, zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci, poleca się mniejsze zbiorniki. Wielu rodziców decyduje się na zakup kuli, jednak doświadczeni akwaryści wskazują, że sześcienne akwaria są znacznie łatwiejsze w utrzymaniu i o wiele łatwiej jest je ładnie zaaranżować. Dodatkowo kul nie poleca się ze względu na małe rozmiary i zniekształcanie wizji, które sprawiają dyskomfort rybkom. Jeśli to Twoja pierwsza przygoda z akwarystyką, pamiętaj, aby ustawić zbiornik w miejscu, które nie jest bezpośrednio nasłonecznione – może ro spowodować szybkie tworzenie się glonów.

Do pierwszego akwarium poleca się zakup małych rybek, takich jak neonki i gupiki. Aby zbiornik ładnie się prezentował, warto dokupić też różnego rodzaju dekoracje, takie jak skałki, pnie, czy ozdoby w postaci statków i skrzyń pełnych skarbów. Tego rodzaju dodatki zapewnią przyjemność zarówno dzieciom, jak i rybkom.

Jak dbać o akwarium z dzieckiem?

Jak już zostało wspomniane, wybranie rybek zamiast psa lub kota, nie oznacza całkowitego braku obowiązków. Zakup akwarium jest doskonałą okazją do tego, aby nauczyć dziecko odpowiedzialności przy wspólnej pracy nad zbiornikiem. Zależnie od wieku pociechy, można zacząć od zlecania mu prostych czynności, takich jak karmienie rybek o określonej porze. Wraz z upływem czasu dobrze też nauczyć dziecko, w jaki sposób powinno się czyścić zbiornik. Wszelkiego rodzaju prace związane z prądem warto jednak w całości pozostawić rodzicom.