Osoby niepełnosprawne, aby normalnie funkcjonować powinny mieszkać w mieszkaniu specjalnie do tego dostosowanym. Z racji niezdolności są one skazane na codzienne pokonywanie różnorakich przeszkód, jednak można sprawić, iż ten problem nie będzie im doskwierał we własnym domu. Jak dostosować mieszkanie dla takich osób oraz jak powinna wyglądać łazienka dla niepełnosprawnych?

Mieszkania dla niepełnosprawnych – ogólna charakterystyka

Z reguły mieszkania nie są dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Dotyczy to zarówno starych mieszkań w blokach kupowanych na rynku wtórnym, jak i nowo projektowanych budynków mieszkalnych. Deweloperzy zazwyczaj poświęcają uwagę tylko temu, co narzucają przepisy. Rynek mieszkaniowy jest tematem, który wydaje się najwolniej podążać z duchem czasów. Projektowanie mieszkań dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich jest sprawą dość istotną. Stawia do przed architektami wyzwanie, ponieważ zazwyczaj niezbędne staje się wyburzenie części ścian działowych oraz wybudowanie nowych w ten sposób, aby uzyskać większą przestrzeń. Istotną kwestią jest wyrównanie poziomu podłóg w celu zniwelowania różnicy wysokości między nimi. W tym momencie niezbędna staje się pomoc specjalisty. Jednak przed zleceniem dostosowania mieszkania dla osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim, warto samemu teoretycznie przygotować się do rozwiązania problemu tak, aby oczekiwania były jasne i aby nie było nieporozumień.

Projekt mieszkania dla niepełnosprawnych – istotne warunki do spełnienia

Jest bardzo wiele warunków, które należy spełnić, by osoba poruszająca się na wózku posiadała pełną swobodę z użytkowania mieszkania. Na początek warto skupić się na podstawach. Są one ogólne, a nie dostosowane do konkretnych przypadków. Bardzo istotną sprawą są wskazówki dotyczące komunikacji. Należy zwrócić uwagę na:

  • szerokość drzwi – powinna wynosić co najmniej 90 cm,
  • miejsce do zawracania wózkiem – powinien stanowić okrąg o średnicy co najmniej 130 cm, jednak sugerowane jest zastosowanie średnicy 150 cm,
  • wysokość progów nie powinna być większa niż 2 cm (najlepiej, gdyby w ogóle ich nie było).

W nawiązaniu do miejsca zawracania wózkiem bardzo istotną kwestią są wymiary wózka, które mogą nieco się różnić. Standardowy wózek inwalidzki ma 56,5-69 cm szerokości i 112 cm długości. Jednak występują również mniejsze modele.