Z roku na rok stajemy się coraz bogatsi. Niektórzy odczuwają to wolniej, a inni mniej. Dzięki wzbogacaniu możemy spełnić jedno z naszych marzeń, czyli wybudować własny dom. Jednak tutaj pojawia się ogromny problem, jakim jest prawo. Prawne wymagania skutecznie zniechęcają do budowy domu, dlatego też, zamiast na starość cieszyć się własnym ogródkiem i mieszkaniem, część z nas nadal będzie zamieszkiwać kamienice i blokowiska. Czy jest na to jakieś rozwiązanie?

Domki bez pozwolenia – czy to w ogóle możliwe?

W przypadku budowy domu, pierwsze skojarzenia, jakie przychodzą, to na pewno dość duże koszty i spora biurokracja. Już od lat walczy się z tym, aby nie musieć zgłaszać budowy domów. Domki bez pozwolenia to dość logiczne rozwiązanie, ponieważ oczekiwania na takie dokumenty, to tylko stracony czas, koszty i dodatkowo okaże się, że jakiemuś urzędnikowi nie pasuje jeden szczegół i znów cały proces oczekiwania zaczyna się od nowa. Do tego dojdą koszty poprawek i tak to, zamiast cieszyć się domem, trzeba martwić się papierami.

Jednak już kilka lat temu pojawiła się dla prywatnych inwestorów ogromna nadzieja i domki bez pozwolenia stały się realnym marzeniem. Nie trzeba spełniać zbyt wielu wymagań i wystarczy tylko dobrze zorientować się, czy budynek, który zamierza się wybudować, łapie się jeszcze w ramy ustawy, która pozwala na budowę domów bez pozwoleń.

Na co trzeba uważać?

Zanim jednak wpadnie ktoś w wielką euforię, może pozostać jeszcze jeden kłopot prawny, który będzie trzeba rozwiązać i niestety ten problem jest bardzo trudny do ominięcia. Jest to mianowicie plan zagospodarowania przestrzennego, który nie zawsze ma sens, lecz niestety rzadko dochodzi w nim do zmian i trzeba się dostosować. Dlatego też nieraz marzenie o domku nad jeziorem trzeba przenieść o kilka, czy nawet kilkanaście kilometrów dalej, bo urzędnicy mieli na to miejsce inny plan.

Dom można wybudować, po wybraniu jednej z dwóch dróg formalności. Jedna z nich, to budowa domku bez pozwolenia, czyli zgłoszenie budowy, a druga, to tradycyjna forma zgłaszania, czyli ubieganie się o pozwolenie.

Zgłoszenie polega na tym, że należy przygotować wymagane w urzędzie dokumenty, wypełniamy w urzędzie wniosek i po 30 dniach od dnia złożenia wniosku, można zacząć budowę, oczywiście o ile nie było żadnych zastrzeżeń.

Jedynym plusem pozwoleń, który działa na niekorzyść domków bez pozwoleń, jest to, że na decyzje pozwolenia czeka się czasem tylko 17 – 20 dni i już można zacząć budować. Jednak jeśli ktoś czekał na budowę kilka lat, to chyba te kilka dni też wytrzyma.

Kiedy można zbudować domek bez pozwolenia?

Teraz jednak skupmy się może na tych bardziej pozytywnych aspektach ustawy, która została już wprowadzona jakiś czas temu. Najprościej mówiąc, domki bez pozwolenia może wybudować każdy, kto chciałby wybudować budynek wolnostojący. Odpadają przy tym bliźniaki, czy też szeregowce.

Ograniczenie, o którym należy pamiętać, to także fakt, że budowany budynek wolnostojący, jeśli ma być budowany bez pozwolenia, nie może ograniczać dostępu światła słonecznego do domu sąsiada. Jednak to zawsze jest problem, który można rozwiązać.

Zmiany w planach

Co się dzieje, gdy budujemy domki bez pozwolenia, a jedynie zgłaszaliśmy budowę i nagle okazuje się, że należy wprowadzić jakieś zmiany? Niestety w takim wypadku sprawa się nieco komplikuje. Nie ma innej możliwości, niż ponowne zgłoszenia budowy i oczekiwanie kolejnych 30 dni, czy do budowy nie ma żadnych zastrzeżeń. Dlatego, aby uniknąć takich sytuacji, najlepiej jest dobrze upewnić się przed rozpoczęciem budowy, że wszystko jest dopięte na ostatni guzik.

Domki bez pozwolenia i co jeszcze?

Bez pozwolenia możemy budować nie tylko domy całoroczne, lecz także inne budynki, do których między innymi należą:

· wolnostojące parterowe budynki gospodarcze,
· garaże,
· altany,
· przydomowe ganki i oranżerie,
· domki wolnostojące, parterowe, rekreacji indywidualnej, czyli popularne domki letniskowe,
· baseny lub oczka wodne.

etWyżej wymienione obiekty jednak mają pewne ograniczenie, ponieważ ich powierzchnia nie może przekroczyć 35 metrów kwadratowych.

Skoro już wiemy, że nasz wymarzony dom może zostać wybudowany bez pozwoleń, to może warto postarać się i zbudować go, póki jeszcze nie zmieniono przepisów? Domki bez pozwolenia to świetne rozwiązanie na wszechobecną biurokrację i wydłużony czas oczekiwań na decyzje.

Domki bez pozwolenia to również świetne rozwiązanie dla tych, którzy nie potrzebują dużych domów całorocznych, a jedynie marzy im się domek letniskowy. Czas więc zacząć budowę.