Jednym z podstawowych dylematów w świecie mody jest różnica między tkaniną a dzianiną. Zazwyczaj damskie ubrania są uszyte z materiału tkaninowego i ze względu na to dzianina zyskuje a dodatki z niej wykonane to ostatni krzyk mody!   

Jaka jest różnica między dzianiną a tkaniną?

Dzianiny są uszyte z pojedynczych nitek w trakcie szydełkowania lub powstają z licznych osnów. Takie szycie pozwala na uzyskanie specyficznych oczek. Dzianiny nie tylko mogą być ażurowe, ale również wzorzyste i fakturowane. Natomiast tkaniny powstają dzięki splataniu ze sobą dwóch nici. Podsumowując dzianiny i tkaniny różnią się od siebie sposobem splatania nitek. Wpływa to jednak na możliwości zastosowania tych dwóch produktów. Tkaniny możemy wyodrębnić na podstawie materiału wykorzystanego do ich produkcji i tak mogą być: lniane, jedwabne, bawełniane i wełniane i tak dalej. W związku z tym zastosowanie tkanin jest szerokie, a co za tym idzie, używa się ich do produkcji takich wyrobów jak: pościel, odzież, bielizna, obrusy, sukienki, czy płaszcze. Dzianiny służą do wytwarzania rajstop, pończoch, skarpet, czy takich akcesoriów jak: rękawiczki, szaliki, czy czapki. Dzianina charakteryzuje się również dużą rozciągliwością, dzięki czemu jest elastyczna. Jej zaletami są również miękkość i przewiewność.

W naszej szafie powinno być również miejsce na dzianiny!

Większość kobiet nie zdaje sobie z tego sprawy, że w ich szafach znajdują się również dzianiny. To właśnie z nich są wykonane różnego rodzaju akcesoria takie jak: rajstopy, czy pończochy, ale też szaliki, czy rękawiczki. Dzianiny to jednak nie tylko akcesoria. Wraz z zaawansowaniem technologicznym pojawiają się również ubrania wykonane z dzianiny. Są nimi: sukienki, bluzki, a także spódnice. Jest to dowodem na to, że dzianiny to nie tylko akcesoria, ale też ubrania. Dlaczego jeszcze warto sięgnąć po ubrania z dzianiny? Ich zaletą jest to, że są miękkie w dotyku, a także bardziej przewiewne. Oznacza to większy komfort ich noszenia ich swobodę ruchów.