
Oczekiwania klientów stale się zmieniają, a rynek musi za nimi nadążać. W przypadku usług produkcji elektroniki na zlecenie (EMS) obserwuje się tendencję do ciągłego poszerzania ofert. Z czego to wynika? Przyczyna jest bardzo prosta. Klienci chętniej wybierają firmy, które działają kompleksowo. Dlatego teraz specjalizacja w jednym obszarze, np. produkcji płytek PCB, może nie wystarczyć. Warto również zajmować się montażem komponentów, testami oraz świadczyć usługi dodatkowe.
Coraz więcej firm z różnych sektorów i różnej wielkości decyduje się na outsourcing produkcji. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ nawet przedsiębiorstwa mające zasoby finansowe i ludzkie, dzięki którym mogłyby samodzielnie produkować np. płytki PCB, zdają sobie sprawę z tego, że uruchomienie własnych linii produkcyjnych jest zazwyczaj po prostu nieopłacalne ze względu na koszty stałe. Lepiej i taniej zlecić wytworzenie podzespołów dostawcom zewnętrznym. Zwłaszcza, że produkcja elektroniki w Polsce utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie – nie brakuje firm, które się tym zajmują, a te, które są obecne na rynku, dbają o jak najwyższą jakość usług.
Trzeba jednak mieć świadomość, że prawie każdy polski producent elektroniki staje przed wyzwaniem związanym z koniecznością dążenia do kompleksowości swojej oferty. Jaki jest powód?
Konieczność sprostania oczekiwaniom klientów
Prosty i oczywisty – sprostanie rosnącym oczekiwaniom klientów. O tym zresztą wspomniano we wstępie. Kontrahenci, którzy szukają dostawcy EMS, zwracają uwagę na kompleksowość usług. Chcą, żeby jeden producent elektroniki był w stanie nie tylko wytworzyć płytki PCB, lecz także zadbać o obsługę elementów, to znaczy ich kompletację i/lub magazynowanie oraz o ich późniejszy montaż metodą powierzchniową (montaż SMT) lub przewlekaną (montaż THT). Najlepiej, gdyby miał w swojej ofercie również testowanie różnymi dostępnymi metodami samych obwodów drukowanych i gotowych urządzeń oraz świadczył usługi dodatkowe takie jak programowanie, pokrywanie płytek lakierami albo zalewami zabezpieczającymi, a w niektórych przypadkach zajmował się także montażem końcowym podzespołów w urządzeniach docelowych. Ponadto część dużych firm oferuje również projektowanie płytek PCB. Taki producent elektroniki w Polsce to m.in. firma Printor (https://printor.pl).
Dlaczego kompleksowość jest taka ważna? Ponieważ możliwość korzystania z usług tylko jednego dostawcy zmniejsza koszty operacyjne, upraszcza łańcuch dostaw, ułatwia kontakt, skraca czas realizacji zamówienia i nie wymaga tak dużego zaangażowania w cały proces – nie trzeba koordynować współpracy pomiędzy kilkoma podwykonawcami ani martwić się o opóźnienia.
Bycie konkurencyjnym
Jednocześnie jeśli produkcja płytek PCB nie ogranicza się tylko do jednego lub dwóch etapów, a jest kompleksowa, to dostawca staje się po prostu konkurencyjny. Ma większą szansę na znalezienie nowych klientów i na długotrwałe kontrakty z tymi, którzy już go wybrali, bo ci ostatni mogą skorzystać z różnych usług bezpośrednio u niego. Nie muszą szukać kolejnego producenta np. zajmującego się montażem końcowym płytek PCB, tylko rozszerzają współpracę.