W trakcie budowy tarasu wiele osób zastanawia się, czy warto zainwestować w pełne jego zadaszenie, czy też może lepiej zdecydować się na tzw. konstrukcję otwartą. W naszych warunkach klimatycznych znacznie bardziej sensownym rozwiązaniem jest ta pierwsza opcja, ponieważ w razie opadów deszczu czy śniegu taras zostanie dobrze zabezpieczony przed wilgocią. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza w przypadku popularnych konstrukcji wykonanych z drewna krajowego lub egzotycznego.

Zadaszenia tarasów – jaki stelaż sprawdzi się najlepiej?

Decydując się na wybudowanie zadaszenia nad tarasem, w pierwszej kolejności powinniśmy dokonać wyboru odpowiedniego stelażu. W Polsce najczęściej można się spotkać ze stelażem drewnianym albo metalowym. Więźby z drewna idealnie pasują do domów tradycyjnych (typowo wiejskich lub skandynawskich) oraz wzniesionych z bali, gdyż pozwalają uzyskać efekt przytulności, a poza tym są ponadczasowe, czyli nigdy nie wychodzą z mody. Z kolei więźby ze stali lub aluminium doskonale komponują się z obiektami nowoczesnymi  – zazwyczaj minimalistycznymi, o prostej bryle. Ich charakterystyczną cechą jest lekkość (w porównaniu z drewnianymi) i duża wytrzymałość na działanie negatywnych czynników zewnętrznych.

Jaki wybrać materiał na zadaszenie?

Zadaszenia tarasów mogą być wykonane z różnych materiałów, z których każdy odznacza się konkretnymi właściwościami. Oto najczęściej spotykane w w naszym kraju:

  1. Z płyt poliwęglanowych – lekkie i przepuszczające sporo światła, dzięki czemu przestrzeń pod więźbą nie jest zaciemniona. Tego typu zadaszenia tarasów sprawdzą się szczególnie wtedy, gdy zależy nam na dostępie promieni słońca do salonu lub bezpośrednio na taras.
  2. Z materiału – w tej kategorii wyróżniamy m.in. płócienne żagle, rolety rzymskie, markizy ogrodowe oraz pasy różnych tkanin. Tego typu ruchome zadaszenie daje nam możliwość regulowania dostępem światła słonecznego zarówno na taras, jak i do wnętrz budynku. Z drugiej jednak strony nie chroni ono dostatecznie przed deszczem oraz wiatrem.
  3. Ze szkła hartowanego – są niemal całkowicie przezroczyste (pełna przepuszczalność światła) i wbrew pozorom bardzo wytrzymałe, nawet do tego stopnia, że można po nich chodzić. Z drugiej jednak strony przestrzeń pod nimi szybko się nagrzewa i trzeba stosować tzw. cieniówki.
  4. Z blachodachówki – tego rodzaju zadaszenia tarasów dają cień, chronią przed deszczem i prezentują się estetycznie, a na dodatek są tanie.
  5. Pergole – wykonane najczęściej z drewna (pomalowanego na biały, szary lub brązowy kolor) albo metalu (malowanego metodą proszkową). Dodają budynkowi elegancji i dają cień, jeśli obsadzimy je pnączami – np. bluszczem czy dzikim winem.