czym-sa-kredyty-obrotowe

Kredyt obrotowy to jedna z propozycji banków. Mogą z niego skorzystać przedsiębiorcy oraz osoby prowadzące własną działalność gospodarczą. Czym się wyróżnia pożyczka tego typu i na co można przeznaczyć środki finansowe? Co trzeba zrobić, by bank przyznał pieniądze? Oto odpowiedzi na najważniejsze pytania, jakie zadaje każdy właściciel firmy.

Co to jest kredyt obrotowy?

Kredyt obrotowy to produkt bankowy przeznaczony tylko dla firm. Jego zadaniem jest pokrycie bieżących wydatków związanych z działalnością gospodarczą. Oznacza to, że środki przekazane przez bank służą jako pokrycie wynagrodzeń dla pracowników, spłata różnorodnych zaległości (na przykład pokrycie rachunków za energię elektryczną). W ten sposób można również sfinansować zakup najważniejszych sprzętów umożliwiających codzienne wykonywanie obowiązków lub zabezpieczyć inwestycje potrzebne do rozpoczęcia nowego projektu. Środki tego typu pozwalają przede wszystkim zachować płynność finansową przedsiębiorstwa. Mogą także służyć jako wsparcie przy inwestycjach, które wymagają większych nakładów finansowych. Wysokość kredytu obrotowego oraz sposób spłacania rat jest oczywiście ustalany indywidualnie z każdym Klientem. Dotyczy to także okresu spłacania.

Rodzaje kredytów obrotowych

Obecnie banki oferują szeroką gamę produktów tak, by każdy właściciel firmy mógł wybrać najbardziej pasującą usługę. Eksperci z Poznańskiego Banku Spółdzielczego tłumaczą, jakie są aktualnie dostępne rodzaje kredytów obrotowych:

Aby maksymalnie dopasować ofertę do potrzeb Klientów, należy przedstawić jak najwięcej opcji. W przypadku kredytów obrotowych przedsiębiorcy mają do wyboru: kredyt w rachunku bieżącym lub kredytowym. Dodatkowo Klienci mają także możliwość zdecydowania, czy chcą skorzystać z kredytu odnawialnego bądź nieodnawialnego.

Czym jest kredyt obrotowy w rachunku bieżącym, a czym w kredytowym?

Kredyt obrotowy w rachunku bieżącym pozwala utrzymać płynność finansową firmy. Najczęściej z takiego produktu korzystają organizacje wystawiające faktury z długimi terminami płatności. Takie wsparcie finansowe przydaje się przede wszystkim w momencie różnorodnych kłopotów, z jakimi muszą się zmierzać przedsiębiorcy. Jak działa kredyt tego typu? Bank po rozmowach z przedsiębiorcami ustala konkretny limit na rachunku bieżącym. Nie ma przy tym żadnych ograniczeń co do korzystania z pieniędzy, pod warunkiem, że są przeznaczone na wydatki firmowe. Istotne jest by, wcześniej założyć rachunek w banku, który udziela kredytu tego rodzaju. Warto także podkreślić, że wpłaty na to konto na początku przeznaczone są na spłatę zadłużenia. Kredyt w rachunku kredytowym jest podobny do produktu u rachunku bieżącym, tylko środki finansowe znajdują się na innym koncie.

Formalności w przypadku kredytów obrotowych

Tak jak w przypadku każdej pożyczki, także przy produkcie obrotowym istotne jest złożenie odpowiednich dokumentów. Banki wymagają od przedsiębiorców przede wszystkim potwierdzenia wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Potrzebne są także zaświadczenia o nadaniu numerów NIP i REGON oraz wypis z Krajowego Rejestru Sądowego. W większości przypadków dużą rolę odgrywają również deklaracje podatkowe za poprzednie lata, deklaracja VAT i wykaz z księgi przychodów i rozchodów. To właśnie te dokumenty są wymagane wraz z odpowiednim wnioskiem.