czym-moze-grozic-przepelnienie-zbiornika-na-paliwo

Magazynowanie paliwa to proces, który może wiązać się z wieloma zagrożeniami. Przechowujesz zapas paliwa? Zwróć uwagę na to, aby wszystko przebiegało zgodnie z obowiązującymi zasadami. W ten sposób zmaksymalizujesz bezpieczeństwo zarówno swoje, jak i innych. Jak bezpiecznie przechowywać paliwo w zbiorniku i co grozi jego przepełnieniem?

Przepełniony zbiornik z paliwem – co dalej?

Mimo zastosowania najlepszych technologii każdemu człowiekowi czasami zdarzają się błędy, które w niektórych przypadkach mogą wiązać się z poważnymi konsekwencjami. Dlatego, jeśli magazynujesz łatwopalne, toksyczne substancje takie jak właśnie paliwo, zachowaj szczególną ostrożność.

Przede wszystkim regularnie monitoruj stan zbiornika i sprawdzaj, czy nie ma on żadnych usterek. Kiedy uzupełniasz zbiornik, zawsze analizuj, ile benzyny się w nim jeszcze zmieści. Dzięki temu zniwelujesz szanse na przelanie się paliwa, które niesie za sobą sporo konsekwencji.

Przepełniony zbiornik na benzynę to przede wszystkim poważne zagrożenie wybuchem. Zdarzają się przypadki, kiedy eksplozja spowodowana zapłonem paliwa jest przyczyną śmierci dziesiątek ludzi. Do wybuchu pożaru tak naprawdę wystarczy niewielka iskra, która w kontakcie z oparami benzyny tworzy niebezpieczną mieszankę.

Paliwo samo w sobie jest toksycznym związkiem, który w kontakcie z glebą tworzy potencjalne zagrożenie dla otaczającego Cię środowiska. Rozlana benzyna może wsiąknąć w ziemię, zanieczyścić wodę, a nawet szkodzić roślinom i dzikim zwierzętom.

Wdychanie oparów benzyny, które mogą wydostać się z przepełnionego zbiornika, jest szkodliwe dla układu oddechowego i może być przyczyną wielu chorób.

Jak zapobiec przepełnieniu zbiorników na paliwo?

Nie ważne, czy pracujesz na roli, czy jesteś właścicielem firmy transportowej. W tych i wielu innych przypadkach magazynowanie paliwa jest naprawdę przydatne i po prostu opłacalne. Jednak pamiętaj, aby robić to rozsądnie. Jak je bezpiecznie przechowywać i zapobiec dostaniu się toksycznych substancji do otoczenia?

Z pomocą przychodzą dwupłaszczowe zbiorniki na paliwo firmy MiM Mariusz Mańkowski. Dzięki swojej konstrukcji zapewniają one dodatkową ochronę przed wydostaniem się paliwa na zewnątrz. Wszystko za sprawą wolnej przestrzeni pomiędzy dwiema warstwami obudowy zbiornika. Dzięki nim ewentualny przeciek substancji nie będzie groźny dla środowiska, gdyż zatrzyma się w komorze między jedną a drugą warstwą. Zbiorniki takie wyposażone są również w system zabezpieczający przed przepełnieniem, który w znacznym stopniu ułatwia korzystanie z nich.