czym-karmic-szczeniaka

Żywienie szczeniaka rozpoczyna się już około 6 tygodnia życia zwierzaka, kiedy to podstawowym pokarmem przestaje być mleko matki. Dwumiesięczne szczeniaki można całkowicie odstawić od mleka i karmić wyłącznie specjalistyczną karmą. Warto mieć na uwadze, że właściwe żywienie wpływa na prawidłowy rozwój psa, a potrzeby szczeniaka zmieniają się wraz z wiekiem. Psi maluch powinien otrzymywać zbilansowany pokarm z odpowiednią zawartością białka, tłuszczu i witamin oraz składników mineralnych.

Co może jeść szczeniak?

W pierwszych tygodniach życia szczeniaka podstawę pożywienia stanowi mleko matki. Dopiero po ukończeniu 6 tygodnia dietę psa można poszerzać. Psi maluch może pobierać niewielkie ilości stałego pokarmu w postaci rozdrobnionej – może to być sucha karma rozcieńczona wywarem mięsnym, bądź mielone mięso wołowe lub drobiowe. Do mięsa można dodać rozkruszone jajko i zmiksowane warzywa.

Dwumiesięczne szczeniaki można już całkowicie odstawić od mleka matki. Wówczas należy podawać wyłącznie dedykowane karmy dla szczeniąt, które kupić można w internetowym sklepie zoologicznym Dlapsaikota. Podstawę diety powinno stanowić białko zwierzęce, a także dodatki odpowiedzialne za prawidłowy rozwój kości i stawów, czyli glukozamina, chondroityna i MSM. Warto wybierać karmy z prebiotykami korzystnie wpływającymi na układ trawienny, antyoksydantami poprawiającymi odporność oraz kwasami omega 3 i 6, które pozwalają utrzymać skórę i sierść w doskonałej kondycji.

Dla szczeniąt polecane są karmy Naturea, Tribal, Yora, Acana, Orijen i Farmina, które opierają się na lekkostrawnych składnikach i mają postać niewielkich, łatwych do pogryzienia chrupek. Hipoalergiczne karmy zawierają łatwo przyswajalne białko zwierzęce, warzywa i owoce.

Ile razy dziennie karmić szczeniaka?

Szczenięta powinny dostawać energetyczne i dobrze zbilansowane pożywienie – zwierzęta w okresie wzrastania są bardzo wrażliwe na wszelkie niedobory. W przypadku małych szczeniąt nie ma ryzyka przekarmienia, więc mogą jeść do woli. Gdy pies przestaje spożywać mleko matki, powinno się ograniczyć ilość spożywanych posiłków oraz podawać wyłącznie lekkostrawną karmę dla psa, która zaspokoi wszystkie potrzeby żywieniowe oraz zapobiegnie nadwadze.

Ilość posiłków zależna jest od wieku szczenięcia. Psy, które nie ukończyły 6 tygodnia życia, powinny dostawać maksymalnie sześć posiłków w ciągu doby. Przed ukończeniem 5 miesiąca powinno to być 4 posiłki, a później ilość dawek pokarmu należy ograniczyć do 3. Od 9 miesięcy pies powinien jeść dwa razy dziennie.