test-na-krew

Pacjentom, którzy podejrzewają u siebie zakażenie jakąś chorobą weneryczną, często ciężko jest szybko znaleźć odpowiednią pomoc, ponieważ w związku z odczuwanym wstydem, zwlekają z umówieniem się na wizytę u lekarza. Jest to niestety błąd, ponieważ im dłużej będzie się zwlekać z rozpoczęciem odpowiedniego leczenia, tym cięższe mogą być skutki powstałego zakażenia. Na szczęście obecnie wiele testów diagnostycznych można wykonać samodzielnie w domu. Jednym z nich są testy na kiłę. W artykule dokładnej opisujemy, na czym polega kiła, jakie mogą być jej objawy oraz na czym polega samodzielne wykonanie testu w jej kierunku.

Ryzyko zakażenia kiłą większe niż się wydaje!

Wiele osób doskonale zdaje sobie sprawę z tego z jak dużym ryzykiem są związane przygodne kontakty seksualne. Mało kto jednak wskazuje także na duże ryzyko zakażenia kiłą. Dla wielu pacjentów kiła to choroba, która była groźna kilkadziesiąt lat temu, a teraz już nie występuje. To niestety nie jest prawdą. Kiła cały czas jest obecna. Co więcej, jest diagnozowana nawet 5 razy częściej niż zakażenia wirusem HIV czy wirusem HCV. Z roku na rok obserwowany jest coraz większy wzrost zakażeń kiłą. A w jaki sposób dochodzi do takich zakażeń?

O opisanie nam, w jaki sposób dochodzi do zakażenia kiłą, poprosiliśmy naszego rozmówcę, farmaceutę z apteki internetowej aptekawsieci.pl. Wytłumaczył nam, że:

Za powstanie choroby odpowiadają krętki kiły, które najczęściej są przenoszone drogą płciową. Rzadziej dochodzi do powstania tzw. kiły wrodzonej, czyli choroby, która jest przenoszona na noworodki przez będące nosicielkami matki. Dużym problemem w diagnostyce kiły jest to, że choroba ta w początkowym stadium nawet przez wiele lat może nie dawać żadnych objawów. W efekcie przez długi czas pozostaje niezdiagnozowana i krętki kiły mogą bez przeszkód działać w całym organizmie.

Jakie są charakterystyczne objawy kiły?

Pierwszymi objawami zakażenia kiłą są zazwyczaj powstałe objawy skórne. To właśnie dlatego choroba ta najczęściej jest diagnozowana w gabinetach dermatologicznych. Takimi objawami mogą być m.in. powstałe owrzodzenia narządów płciowych i śluzówki ust, często występującymi objawami są także wysypki, zmiany skórne w postaci nacieków lub grudek oraz niewielkie, różowe lub bladoczerwone plamki na skórze. W miejscach na ciele, w których jest większa wilgotność, charakterystycznym objawem są też tzw. kłykciny płaskie, czyli stosunkowo duże, szarawe zmiany skórne o wilgotnej powierzchni.

W jaki sposób diagnozowana jest kiła?

W gabinetach dermatologicznych zakażenie kiłą jest diagnozowane poprzez wykonanie odpowiednich testów laboratoryjnych. Same objawy nie są bowiem wystarczającym wskazaniem do zdiagnozowania tej konkretnej choroby. Pierwszymi wykonywanymi badaniami w kierunku kiły są badania przesiewowe krwi. Jeżeli wynik badania jest pozytywny, czyli stwierdzi się zakażenie kiłą, wtedy wykonuje się jeszcze tzw. test potwierdzający. Pozwala on wykluczyć, że wynik poprzedniego testu był fałszywie dodatni i dodatkowo wskazać, na jakim etapie infekcji znajduje się obecnie pacjent.

Samodzielne wykonanie testu na kiłę z apteki

Coraz częściej wykonywane przez pacjentów, którzy podejrzewają u siebie zakażenie są też testy na kiłę z apteki. Dzięki nim unika się, przynajmniej na początku, konieczności krępującej wizyty u lekarza. Takie testy można wykonać samodzielnie w domu i dają jasną informację na temat tego, czy jest się zakażonym, czy nie. Test powinien być wykonany nie wcześniej niż po 2 tygodniach od możliwego zakażenia. Jeżeli wynik wykonanego testu będzie pozytywny, oczywiście w dalszym etapie, czyli w celu dobrania odpowiedniej metody leczenia, pacjent będzie musiał się zgłosić do lekarza.