
Stosowanie inhalacji, a konkretniej rzecz mówiąc – nebulizacji, stało się jedną z popularniejszych metod leczenia chorób górnych dróg oddechowych. Powszechnie stosuje się inhalacje na katar oraz nebulizacje z zastosowaniem np. wziewnych sterydów albo leków mukolitycznych (rozbijających wydzielinę).
Skąd bierze się katar?
Cóż, niedrożność przewodów nosowych z towarzyszącym wyciekiem z nosa, to inaczej katar. Katar nie jest objawem charakterystycznym – występuje często w alergiach, atopowych zapaleniach spojówek, zapaleniach zatok, czy też w przypadku infekcji wirusowych. Szczególnie w przypadku chorób alergicznych nasilenie i czas utrzymywania się kataru mogą bardzo mocno dać się we znaki osobom chorym. W tych przypadkach szczególnie skuteczne mogą być regularne inhalacje na katar. Preparatami, które szczególnie polecane są w kontekście zatkanego nosa są hipertoniczne roztwory soli fizjologicznej. Bardziej niż para, tak mgiełka zawierająca elektrolity rozpuszczone w wodzie przyczynia się do tego, iż nieruchomy śluz ulega uwodnieniu i jest możliwy do usunięcia z zatok oraz okolic małżowin nosowych. Katar wynika przede wszystkim ze stanu zapalnego, wzmożonego przeciekania naczyń oraz nadaktywności komórek śluzowych w obrębie małżowin, przewodów nosowych i zatok.
Kiedy trzeba leczyć katar?
Na pewno istotne będzie leczenie kataru w sytuacji, gdy utrzymuje się przez dłuższy czas i nie ma związku z infekcją. Sezonowe występowanie objawów lub zaostrzeń istniejących dolegliwości powinno skłaniać do wizyty u laryngologa. Zarekomenduje on odpowiednie leki – np. donosowe roztwory glikokortykosteroidów oraz rozważy interwencję operacyjną – szczególnie przy niedrożnych zatokach i kompleksach zatokowo-nosowych.
Jak skutecznie leczyć katar?
Powyżej wymienione inhalacje na katar bardzo dobrze się sprawdzają – szczególnie gdy stosuje się preparaty mukolityczne, np. ambroksol oraz optymalnie dobrane roztwory soli fizjologicznej. Pomocne przy katarze na tle alergicznym okazać się może zastosowanie doustnych blokerów receptorów histaminowych, kromoglikanu lub nedokromilu. Większość z powyżej wymienionych leków dostępna jest dla pacjentów bez recepty.
W kontekście diagnozy przewlekłego kataru bardzo istotne jest wykonanie badań dodatkowych m.in. rynoskopii, fiberoskopii gardła górnego oraz tomografii komputerowej zatok przynosowych lub ewentualnej punkcji przezskórnej zatok. Badania pozwalają dokładnie określić przyczynę i wdrożyć kierunkowe leczenie danego schorzenia. Warto o tym pamiętać!