Wyprawka dla dziecka to zestaw sprzętów, ubrań i akcesoriów, które będą potrzebne młodym rodzicom w pierwszych tygodniach po narodzinach dziecka.

Jej przygotowywanie to spore wyzwanie, ale również wielka przyjemność. Warto zadbać o to, by ten ważny etap oczekiwania na pojawienie się na świecie nowego członka rodziny przebiegał bez stresu. Może uda się też przeprowadzić go bez rujnujących domowy budżet wydatków? Podpowiadamy, jak to zrobić.

Wyprawka dla dziecka, czyli niezbędnik rodzica

Jakie elementy powinna zawierać wyprawka dla dziecka? Wszystko, co będzie nam niezbędne do opieki nad malcem w pierwszych miesiącach jego życia. Kompletną listę konkretnych przedmiotów trudno jednak wskazać – wiele zależy tutaj od indywidualnych preferencji rodziców, warunków w jakich zamieszka maluch, a także tego, jakie wymagania będzie miał najmłodszy członek rodziny. Z pewnością jednak będziemy potrzebowali kompletnego zestawu ubranek na różne okazje; tekstyliów, czyli kocyków, pościeli i pieluch tetrowych; akcesoriów do mycia i codziennych zabiegów pielęgnacyjnych, a także artykułów do karmienia. Prawdopodobnie nie obejdzie się także bez zakupu wózka dziecięcego, fotelika samochodowego i łóżeczka – to rzeczy, które będą nas kosztować najwięcej. Warto pamiętać również o tym, że wyprawka dla dziecka to także rzeczy, z których młoda mama będzie korzystać na oddziale położniczym w szpitalu.

Wyprawkowe wskazówki

Oto kilka rad dla przyszłych rodziców, którzy przygotowują wyprawkę dla noworodka. Kompletowanie akcesoriów warto rozpocząć nawet kilka miesięcy przed datą porodu. Najlepiej rozłożyć cały proces w czasie. Pozwoli to na uniknięcie dużych jednorazowych wydatków. Wyprawka dla dziecka nie musi składać się wyłącznie z rzeczy nowych – część potrzebnych nam akcesoriów możemy pożyczyć od znajomych lub kupić w komisach albo na internetowych portalach ogłoszeniowych. By oszczędzić, na wyprawkowej liście nie umieszczajmy zabawek. Maluch z pewnością otrzyma je w prezencie od bliskich.