Karmienie piersią można zakończyć w dowolnym momencie. Warto wiedzieć, co można podać dziecku zamiast mleka i jak ułożyć dietę, by zapewniała mu wszystko, co niezbędne dla prawidłowego rozwoju.
Dieta niemowlęcia
Mleko powinno być jedynym pokarmem, podawanym do 6 miesiąca życia, zaś podstawą żywienia do roku. Nie oznacza to jednak, że do tego czasu dziecko nie może spróbować innych smaków, szczególnie, jeśli zaistniała konieczność odstawienia go od piersi. Półroczne dziecko może mieć całkiem bogatą dietę, a w wieku roku zjadać już z rodziną normalne posiłki. A co podawać dziecku do jedzenia po odstawieniu od piersi? Jak dostosować dietę do wieku niemowlęcia?
Dieta noworodka – co zamiast mleka?
Noworodek musi być karmiony mlekiem, ponieważ tylko taki pokarm jest odpowiednio przystosowany do jego układu pokarmowego. Jeśli nie można karmić piersią – należy wybrać odpowiednie mleko modyfikowane, które tworzone jest na wzór mleka matki. Zapewni mu ono wszystkie składniki niezbędne do zdrowego, prawidłowego rozwoju. Dziecko powinno być karmione mlekiem do ukończenia 6 miesiąca życia – jest to dla niego zupełnie wystarczające.
Co podać do jedzenia półrocznemu dziecku?
Jadłospis 6 miesięcznego dziecka może już wyglądać zupełnie inaczej. Jest to moment, w którym warto rozpocząć rozszerzanie diety, o ile nie ma żadnych zdrowotnych przeciwskazań, a dziecko potrafi samodzielnie siedzieć. Jak wygląda dieta półrocznego dziecka?
Nadal podstawą powinno być mleko, jednak między karmieniami można rozpocząć wprowadzanie stałych pokarmów. Etap pojedynczych produktów trwa dość krótko. Na początku warto postawić na warzywa. Należy pamiętać, by rozszerzania diety nie zaczynać od owoców – ich słodki smak możne zniechęcić do próbowania warzyw czy mięsa, jednak również powinny się znaleźć w jadłospisie dziecka. Można także podawać dziecku specjalne, gotowe kaszki o dobrym składzie. Można wprowadzić również mięso, delikatne i najwyższej jakości, a także ryby. Słowem – jadłospis półrocznego dziecka może być całkiem bogaty, co więcej – powinien być, przy zachowaniu odpowiednich zasad.
- Należy unikać soli i cukru. Dziecko nie zna takich smaków, więc ich nie potrzebuje, nie ma więc sensu ich stosowania. Powinno poznawać naturalne smaki potraw, co pozwoli mu ukształtować własne preferencje kulinarne oraz zdrowe nawyki żywieniowe.
- Wybierać produkty wysokiej jakości ze sprawdzonych miejsc. Nie każdy ma dostęp do produktów bio i eko, nie ma też potrzeby ich stosowania. Warto jednak kupować mięso i warzywa ze sprawdzonych źródeł, a także solidnie myć warzywa i owoce.
- Dodatki do diety. Warto stosować naturalne zioła – oczywiście z umiarem – a także zdrowe tłuszcze.
- Metody obróbki. Duszenie, gotowanie i parowanie potraw jest odpowiednie na wczesnych etapach rozszerzania diety dla delikatnego układu pokarmowego dziecka.
Nie podawać słodyczy i unikać chemii. Ich stosowanie może mieć bardzo poważne konsekwencje zdrowotne, a małe dziecko naprawdę ich nie potrzebuje!