Choroba refluksowa, a tym samym – częsta zgaga, mogą skutecznie utrudniać funkcjonowanie. Po pierwsze objawy refluksu są dość nieprzyjemne; jeśli nie ustępują nawet po dłuższym czasie od zjedzenia posiłku potrafią skutecznie pogorszyć samopoczucie. Co można zrobić, by zapobiec nawracającej zgadze? Jak radzić sobie z refluksem?

Choroba refluksowa: charakterystyka

Głównym objawem choroby refluksowej jest zarzucanie treści żołądkowej do przełyku – czyli powrót po części strawionego pokarmu w górę przewodu pokarmowego. Do przełyku dostają się również kwas solny i enzymy trawienne. To właśnie one są przyczyną charakterystycznego pieczenia, czyli zgagi. Nawracająca zgaga może przyczynić się z kolei do powstawania nadżerek, czyli uszkodzeń błony śluzowej. Objawów towarzyszących chorobie refluksowej może być zresztą więcej; jednym z nich jest ból promieniujący do szyi. Typowe są: chrypka, nieprzyjemny posmak w jamie ustnej, nudności, wymioty, ból przy połykaniu, czy częste odbijanie się. Refluks może mieć również poważne konsekwencje; treść żołądkowa może docierać nawet do krtani i powodować tam stan zapalny. Z tego względu konieczne jest regularne stosowanie preparatów zapobiegających zgadze – takich jak np. Controloc.

Dlaczego dochodzi do cofania się treści żołądkowej?

Główną przyczyną choroby refluksowej jest zmniejszone napięcie zwieracza dolnego przełyku, do którego może dojść np. na skutek spożywania niektórych pokarmów; niewskazane jest również jedzenie potraw tłustych czy drażniących przełyk. Chorobie refluksowej sprzyja również palenie papierosów, nadużywanie alkoholu czy przepuklina rozworu przełykowego. Co więcej, na pojawienie się refluksu może wpływać także ciąża czy nawet obcisła odzież. Istotnym czynnikiem jest również otyłość.

Preparaty przeciw zgadze – jak radzić sobie z chorobą refluksową?

Długofalowe leczenie choroby refluksowej wymaga dokładnej diagnostyki. Konieczna jest konsultacja lekarska; najczęściej zlecane są badania radiologiczne (przełyku) i endoskopowe (górnego odcinka przewodu pokarmowego), dodatkowo lekarz może zalecić wykonanie manometrii przełykowej. Jeśli choroba refluksowa zostanie potwierdzona, konieczne jest przestrzeganie właściwej diety; osoby otyłe powinny dążyć do zmniejszenia wagi. Dobrym pomysłem może okazać się sięgnięcie po niektóre preparaty leczące objawy zgagi. Lek zmniejsza ilość kwasu solnego w żołądku. Należy jednocześnie pamiętać, że to środek doraźny – przyczyny choroby refluksowej muszą zostać usunięte za pomocą innych sposobów.