Podatek to temat, którego nie można zignorować bądź zaniedbać, gdyż w innych przypadkach będzie się to wiązało z szeregiem komplikacji oraz problemów. Odprowadzanie podatku to obowiązek każdego obywatela bez względu na miejsce zamieszkania. Następnie trzeba się jeszcze z niego rozliczyć. Jak wygląda zwrot podatku z Anglii?
Kilka szczegółów na temat rozliczania podatku dla osób mieszkających w Anglii
W Wielkiej Brytanii rok podatkowy zaczyna się 6 kwietnia i kończy 5 kwietnia, czyli nie jest zgodny z rokiem kalendarzowym. Oprócz tego samo rozliczanie nie jest takie samo jak w naszym kraju, dlatego warto zapoznać się z jego szczegółami. W pierwszej kolejności dobrze wiedzieć, że odbywa się na dwa sposoby, co jest uzależnione rodzajem zatrudnienia. W przypadku osób, które pracują w Anglii albo pobierają tam emeryturę, rozliczenie odbywa się w całkowicie automatyczny sposób. Państwo korzysta z systemu PAYE, który jest niezawodnym systemem rozliczającym podatki. To właśnie na jego podstawie odbywa się zwrot podatku z Anglii dla Polaków, którzy zakończyli karierę zawodową w tym kraju i powrócili do ojczyzny. Drugi sposób rozliczania odnosi się do osób samo zatrudnionych, które muszą każdego roku złożyć zeznanie podatkowe.
Zwrot podatku z Anglii
Wszystkie osoby pracujące w Anglii w oparciu o umowę o pracę posiadają prawo do otrzymania zwrotu podatku. Jest on oparty na otrzymywanych zarobkach, dlatego w sytuacji, kiedy zarobek jest większy niż kwota wolna od podatku, odpowiednie osoby obliczają jaka wysokość zwrotu zostaje zwrócona. W sytuacji, kiedy dochód nie jest większy od wartości kwoty wolnej od podatku, istnieje szansa na zwrócenie całego nadpłaconego podatku. Osoby samozatrudnione mają obowiązek rozliczyć się z podatku. Wymaga się wtedy konkretnych dokumentów oraz odbywa się to w specyficzny sposób, dlatego wiele osób decyduje się na powierzenie tego zadania specjalnie przygotowanym do tego firmom. Rozliczanie polega między innymi na wypełnieniu potrzebnych formularzy oraz dokumentów Tax Return. W razie ewentualnych pomyłek czy błędów wiąże się z opóźnieniem zwrotu podatku.
Warto jeszcze wspomnieć kilka słów na temat zeznania podatkowego. Wszystkie osoby pracujące na umowę o pracę bądź pobierające emeryturę rozlicza system PAYE. Odbywa się to w oparciu o numer NIN. Zeznanie podatkowe musi więc odbyć się również w przypadku osób samozatrudnionych, jednakże dla nich nikt tego nie zrobi. W ich przypadku konieczne jest skorzystanie z systemu Self Assessment w postaci elektronicznej, albo papierowej. Czasem problemem może okazać się bariera językowa, dlatego zdecydowanie lepiej powierzyć to zadanie specjalnym firmom zajmującym się rozliczaniem podatku. Wiele osób na skutek zmiany pracy czy zatrudnienia w kilku zakładach pracy ma wątpliwości odnośnie pobierania ich podatku (w ich mniemaniu jest on zbyt wysoki). W takich przypadkach również można skontaktować się z odpowiednimi firmami, które są wsparciem dla osób pracujących w Wielkiej Brytanii. Konieczne jest jednak posiada odpowiednich dokumentów, a chodzi o P45, P60 lub PAYSLIP z miejsc pracy. Na zakończenie warto wspomnieć, że zwrot podatku dostępny jest nie tylko w określonym czasie, ale można się ubiegać o niego przez cały rok. Najważniejsze to dostarczenie odpowiednich danych i informacji w oparciu o które odpowiednie instytucje są w stanie skontrolować aktualną sytuację i wydać werdykt. Zwrot podatku w Anglii jest na pewno prostszy niż w Polsce, gdyż większość czynności odbywa się zupełnie automatycznie i większość osób czeka jedynie na list informujący o zwrocie.