ortopedaJęzyk medyczny pełen jest nazw, które nie od razu kojarzą się ze swoim znaczeniem. Dla niewtajemniczonych lub niedoświadczonych skojarzenie ze sobą pewnych pojęć i ich znaczeń może początkowo być trudne. Przywykliśmy do tego, że z chorym dzieckiem idziemy do pediatry, problemy z sercem rozwiązuje kardiolog, a recepty na okulary lub soczewki wydaje okulista. Co jednak z rzadziej odwiedzanymi specjalistami? Kim na przykład jest ortopeda i co leczy?

Jak podaje definicja, ortopeda zajmuje się rozpoznawaniem i oczywiście późniejszym leczeniem chorób związanych z układem ruchu, więc- szkieletem, stawami, więzadłami i mięśniami. Najbardziej oczywistą i bardzo liczną grupą pacjentów są zatem wszystkie osoby ze złamanymi kośćmi, wykręconymi lub naderwanymi stawami. Wypadki takie są częste i zdarzają się praktycznie w każdej grupie wiekowej.

Jednak to nie wszystko. Ludzki układ ruchu jest bardzo skomplikowany i narażone na wiele innych niebezpieczeństw. Jednym z nich są gruźlice, które mogą dotknąć kości, stawów, kręgosłupa. Również wszelkiego rodzaju anomalie związane z czuciem, lub zbytnim napięciem mięśniowym powinny jak najszybciej zakończyć się wizytą u ortopedy.

Kolejne, poważniejsze obowiązki jakie stoją przed ortopedą, to amputacje kończyn. Jego wprawne oko służy też do diagnozowania wszelkiego rodzaju wad postawy- zarówno wrodzonych (zespół Klippla- Feila) i nabytych (okrągłe plecy, skolioza). Tutaj pojawia się kolejne z zajęć ortopedy, a więc profilaktyka dzieci, niezwykle ważna, bo pozwala wyeliminować późniejsze problemy zdrowotne. Dopiero po rozpoznaniu przeprowadzonym przez ortopedę, rehabilitanci mogą przystąpić do pracy. Wraz z wiekiem ludzkie kości stają się coraz słabsze. Od około 35 roku życia może zacząć się pojawiać osteoporoza, a w późniejszych latach również reumatyzm.

Jak widać wachlarz zadań ortopedy jest niezwykle szeroki. Do jego obowiązków należą bardzo szybkie podejmowanie decyzji w trudnych sytuacjach (przykładowo amputacja kończyn lub poważne złamania), jak również prowadzenie profilaktyki (badanie wad postaw dzieci). Zgłaszają się do niego osoby w różnym wieku- od najmłodszych do najstarszych. Jeśli szukasz dobrego specjalisty wpisz w internecie ortopeda Warszawa, Łódź, czy Kraków i wyszukaj w swoim mieście najlepszych fachowców. To ważne, bo ortopeda jest jednym z najczęściej odwiedzanych lekarzy specjalistów.