Większość z nas przywykła do tego, że o ciąży i porodzie mówi się w samych superlatywach. To cudowne wydarzenia w życiu każdej kobiety, najpiękniejszy czas, który będzie wspominać z rozrzewnieniem. Trudno temu zaprzeczyć – w końcu w ten sposób rodzi się nowe życie. Ale ciąża i poród mają także swoją nieco „ciemniejszą stronę”. Jednym z problemów świeżo upieczonych mam jest nietrzymanie moczu po porodzie. Dlaczego występuje i jak mu zaradzić? Kto znajduje się w grupie ryzyka?

Epizody nietrzymania moczu mogą występować już w trakcie ciąży. Zmiany hormonalne, rosnące dziecko, które coraz bardziej naciska na narządy wewnętrzne, zwiększająca się waga przyszłej mamy. To wszystko powoduje osłabienie mięśni dna miednicy, które mają za zadanie zaciskać cewkę moczową, uniemożliwiając tym samym niekontrolowany wypływ moczu. Jeszcze większemu osłabieniu mięśnie ulegają w czasie porodu – szczególnie wtedy, gdy odbywa się drogami natury, jest długi i skomplikowany. Czy można ustrzec się przed NTM? Jak z nim walczyć, gdy już wystąpi?

Nietrzymanie moczu po porodzie – może przytrafić się każdej mamie!

Nietrzymanie moczu po porodzie wcale nie jest rzadkim zjawiskiem – choć może się tak wydawać, bowiem wiele kobiet zwyczajnie o tym nie mówi. Przypadłość ta jest krępująca i trudna do zaakceptowania, gdyż ściśle wiąże się ze sferą intymną, ale największym błędem jest bagatelizowanie problemu i oczekiwanie w nadziei, że rozwiąże się sam.

Jeżeli mięśnie dna miednicy nie uległy w czasie porodu uszkodzeniu, a jedynie nieznacznemu osłabieniu, istnieje prawdopodobieństwo, że dolegliwość stopniowo się wyciszy i organizm wróci do normy. Nie jest to jednak regułą! Dlatego po zaobserwowaniu objawów warto udać się do zaufanego lekarza rodzinnego lub ginekologa i poprosić o wsparcie.

Na wystąpienie inkontynencji moczowej po porodzie narażone są kobiety rodzące naturalnie – zwłaszcza gdy poród przebiega z komplikacjami. Prawdopodobieństwo wystąpienia NTM wzrasta z liczbą przebytych ciąż i porodów, a także wówczas, gdy waga urodzeniowa dziecka jest duża (powyżej 4 kg) oraz gdy doszło do nacięcia bądź samoistnego pęknięcia krocza. Ponadto na nietrzymanie moczu bardziej narażone są mamy zmagające się z nadwagą lub otyłością.

Jak pokonać NTM?

Aby zyskać pewność, że nietrzymanie moczu po porodzie rzeczywiście spowodowane jest osłabieniem mięśni dna miednicy (tzw. wysiłkowe nietrzymanie moczu), należy udać się na konsultację do lekarza. Jeśli diagnoza nie będzie pozostawiała złudzeń, warto czym prędzej wdrożyć ćwiczenia mięśni dna miednicy. To one bowiem odpowiadają za zaciskanie cewki moczowej. Ćwiczenia są proste i szybkie. Są także bardzo dyskretne, dlatego można je przeprowadzać zawsze i wszędzie, niezależnie od okoliczności. Już po kilku tygodniach powinny przynieść znaczącą poprawę.

Istotną kwestią jest ponadto zadbanie o zbilansowaną dietę, utrzymanie prawidłowej masy ciała, odstawienie napojów o działaniu moczopędnym. Aby zapewnić sobie komfort fizyczny i psychiczny na co dzień, warto sięgnąć po specjalistyczne produkty higieniczne. Należą do nich m.in. podpaski i wkładki urologiczne, a także bielizna chłonna. Są wygodne, bezpieczne dla skóry i bardzo dyskretne – doskonale dopasowują się do kształtu ciała i nie odznaczają się pod ubraniem.

Problem z nietrzymaniem moczu nie musi i nie powinien utrudniać funkcjonowania w pierwszych chwilach, gdy kobieta przyjmuje nową rolę mamy. Niewiele trzeba by zapewnić sobie komfort, bezpieczeństwo i odzyskać pewność siebie!