
Kiedy dziecko boli brzuch, cierpi nie tylko ono, ale także rodzice, stresując się, czy jest to alarmujący sygnał, czy tylko nieszkodliwa niestrawność, która przejdzie po wypiciu wystudzonej mięty. Trzeba pamiętać, by nie ignorować bólu brzucha u dziecka i zbadać sprawę.
Ból brzucha u dziecka – kiedy pojawia się powód do niepokoju.
Przyczyny bólu brzucha u dziecka są różne; czasem są błahe, jak stres w szkole czy za dużo napojów gazowanych, a czasem poważniejsze, które alarmują o wylęgającej się w organizmie dziecka chorobie. Trzeba jedna pamiętać, by nigdy nie ignorować tego, że dziecko cierpi i boli je brzuch. Są takie sytuacje, w których od razu powinniśmy czuć się zaalarmowani i skonsultować się z lekarzem. Te sytuacje to: kiedy dziecko poza samym bólem brzucha cierpi na biegunkę, zwłaszcza taką, w której pojawia się krew i śluz; kiedy ból brzucha budzi dziecko w nocy; kiedy ból promieniuje do pleców i dolnych kończyn lub kiedy dziecko traci na wadze bądź zupełnie nie przybiera. Nawet jeśli nie występują te objawy, ale ból brzucha u dziecka nie ustępuje, wskazana jest wizyta u pediatry.
Diagnoza bólu brzucha u dziecka i na jakie pytania należy się przygotować?
Kiedy już wybierzemy się z dzieckiem do lekarza i jeśli okaże się, że nasze dziecko może cierpieć na coś poważniejszego, niezbędne będzie poprawne zdiagnozowanie dziecka. Lekarz powinien przeprowadzić szczegółowy wywiad i bardzo dokładnie zbadać małego pacjenta, żeby nie przeoczyć czegoś, co mogłoby pomóc postawić prawidłową diagnozę. Warto jest przygotować się na pytania, które lekarz prawdopodobnie będzie zadawać. Pytania będą dotyczyć zapewne tego, od kiedy dziecko cierpi, jaka jest częstotliwość bólu, jakie posiłki powodują ból, a jakie nie, czy dziecko ma biegunkę, czy pojawia się przy nich śluz i krew, czy dziecko bierze leki na stałe i jak się rozwija. Ważne jest, by potrafić odpowiedzieć na te pytania, bo to ułatwi pracę lekarza.
Najczęstsze choroby, powodujące ból brzucha u dziecka
Dzieci skarżą się na ból brzucha, kiedy mogą mieć anginę, kolkę, zaparcia, niestrawność, zakażenie dróg moczowych, alergię pokarmową, zakażenie pasożytnicze, dyspensję, zapalenie wyrostka robaczkowego czy też chorobę wrzodową. Żadnej z tych chorób nie próbujmy diagnozować samodzielnie i jeśli nasza pociecha cierpi, wybierzmy się do lekarza.