blacha na dach

Blacha na dach cieszy się ogromną popularnością wśród mieszkańców, którzy pragną mieć nie tylko pięknie wyglądający dom, ale jednocześnie zależy im na trwałości oraz uniwersalności. Blachodachówka oraz blacha trapezowa różnią się między sobą – każdy materiał ma swoje wady i zalety. Zapoznaj się z nimi i wybierz najlepszy materiał.

Blacha trapezowa – kiedy warto po nią sięgnąć?

Trapezowa blacha na dach ma specyficzny wygląd. Można ją rozpoznać po przetłoczeniach przypominających wyglądem figurę geometryczną. Dostępne są różne wysokości przetłoczeń, dlatego bez trudu znajdziesz odpowiedni model. To bardzo wytrzymały materiał, nie szkodzą mu czynniki pogodowe. Blacha na dach nie nasiąka wodą, czyli jej ciężar nie ulega zwiększeniu. Nie powinny występować żadne problemy z montażem (w przeciwieństwie do blachodachówki), dlatego wiele osób jest w stanie samodzielnie ukończyć dach. Na uwagę zasługuje także korzystna cena — materiał dostępny jest dla większej ilości osób. Blacha trapezowa dostępna jest w wersji podklejonej powłoką włókninową. To bardzo ważny element, który wiąże skropliny, czyli zapewnia optymalną wentylację oraz cyrkulację powietrza i dodatkowo wycisza słyszane dźwięki. Blacha na dach w kształcie trapezów może zostać wykorzystana nawet w budynkach mających spadek przekraczający 5%, a w przypadku blachodachówki mówimy o przedziale od 14 do 16%.

Blachodachówki – jakie ma wady i zalety?

Blachodachówka charakteryzuje się sporą sztywnością, co jest uwarunkowane przestrzennym charakterem profilacji. To materiał bardzo wytrzymały oraz żywotny, pod tym względem przypomina blachę trapezową. Tak samo, jak w przypadku drugiej propozycji, blachodachówka dostępna jest w wielu wersjach kolorystycznych. Jednak ten model prezentuje się zdecydowanie lepiej, stąd cieszy się większą popularnością wśród deweloperów czy prywatnych inwestorów. Mimo iż jej zakup wiąże się z wyższą ceną.

Blachodachówka dostępna jest w różnorodnej formie, zawiera wiele krzywizn oraz krawędzi giętych, dzięki czemu budynek ma spójny charakter i prezentuje się bardzo atrakcyjnie. Montaż dostarcza sporych problemów, gdyż potrzebne są odpowiednie umiejętności, które przekładają się także na dłuższy czas pracy.