Dentysta, podczas konsultacji stomatologicznej, może doradzić ci wykonanie badania rentgenowskiego zębów. Wykonanie badanie rentgenowskiego może dostarczyć wielu istotnych informacji, kluczowych dla opracowania skutecznego planu leczenia. RTG zębów jest szczególnie ważne w ortodoncji, implantologii, a także przy leczeniu próchnicy. Przed wykonaniem RTG zębów, warto jest dowiedzieć się, czym w zasadzie charakteryzują się powyższe badania, aby nie czuć przed nimi lęku.

Czy badania RTG są niezbędne?

W przypadku, gdy dentysta zaleci ci wykonanie RTG zęba, wykonanie tego badania jest wysoce rekomendowane. Takie zalecenie jest poparte konkretnym celem, którego osiągnięcie przyniesie korzyść dla pacjenta. Bez, przykładowo, zdjęcia pantomograficznego (uzyskiwanego z pomocą promieni rentgenowskich) trudno jest opracować skuteczny plan leczenia.

Badanie RTG pozwoli na przeanalizowanie stanu struktur, które nie są widoczne gołym okiem. Dotyczy to między innymi korzeni, tkanki kostnej w szczęce i nie tylko.

Czy istnieje jedno badanie RTG zębów?

Badania RTG występują w różnych rodzajach, różniących się od siebie obszarem, który obejmują, a także szczegółowością. Każdy rodzaj badania wykorzystuje się w różnych przypadkach – ich wykonanie pozwala zweryfikować różne choroby i anomalie związane z jamą ustną.

Przykładowo – zdjęcie wewnątrzustne punktowe pokazuje korzenie zęba, kanały, a także ogniska próchnicy na powierzchniach stycznych. Natomiast zdjęcie pantomograficzne obejmuje zęby, przyzębie, tkankę kostną i nie tylko.

Czy RTG są szkodliwe dla zdrowia?

Wykorzystanie promieni rentgenowskich o dużym natężeniu mogłoby spowodować różne nieprzyjemne komplikacje, rzutujące na kondycję zdrowia pacjenta. Tymczasem, w przypadku badań stomatologicznych, które wykorzystują promieniowanie rentgenowskie, dawka została ograniczona do tak niskiego poziomu, aby nie powodowała ona żadnych skutków ubocznych.

Jak często trzeba wykonywać RTG zęba?

RTG zęba jest rodzajem badania, które wykonuje się tak często, jak jest to zalecane przez dentystę. W przypadku, gdy dany pacjent nie posiada żadnych skomplikowanych schorzeń związanych z jamą ustną, ten rodzaj badania wykonuje się maksymalnie raz do roku. U dzieci wykonywanie RTG zębów jest z reguły częstsze – wynika to z faktu, że ich zęby dopiero rosną, z tego powodu warto jest mieć kontrolę nad tym, czy ich rozwój przebiega prawidłowo.

Jeśli potrzebujesz RTG zęba, zapraszamy do gabinetu https://cenker.pl/oferta/rtg-zeba/