Aromaterapia, czyli gałąź medycyny alternatywnej, od kilku lat coraz śmielej wkracza na polskie salony. Piękne zapachy to uzależniające hobby, do którego przyznaje się wiele Polek. Do najczęściej wybieranych aromatów należą oczywiście te w formie świec i wosków zapachowych, jednak nie zapominajmy również o bogactwie olejków eterycznych. Naturalnego pochodzenia esencje zapachowe są świetną alternatywą, którą warto poznać, szczególnie wtedy, gdy chcemy żyć bliżej natury i być bardziej eko.

Olejki eteryczne- bogactwo, które musisz poznać

Olejki eteryczne to wyciągi, które pozyskiwane są z tzw. części oleistych rośliny. Zawarte są w nich nie tylko substancje zapachowe, ale również cenne minerały, które mogą być wykorzystywane przez nas w alternatywnych metodach leczniczych.

Wytwarzane przez rośliny olejki eteryczne, mogą pełnić różnego typu role (zarówno w roślinie, jak i po wyekstrahowaniu). Najczęściej wykorzystujemy je w kominkach do aromaterapii, jednak pamiętajmy, że większość z nich nadaje się również do stosowania choćby podczas kąpieli. Występuje wówczas jako substancja zapachowa, a aromat unoszący się wraz z parą wodną inhalujemy aspirując jego terapeutyczne działanie. Jeśli chcemy użyć olejków na ciało zastosujmy bazę w postaci ulubionego oleju roślinnego do pielęgnacji ciała i wzbogaćmy go paroma kroplami olejku eterycznego. Olejki eteryczne wykorzystać możemy, także jako dodatek do kremu do twarzy czy nawet odżywki do włosów.

Olejek eteryczny – jaki wybrać?

Bogactwo zapachów sprawia, że na początku naszej drogi z aromaterapią, zazwyczaj mamy problem z wyborem olejku eterycznego. Wszystkie aromaty są dla nas kuszące, co dodatkowo dźwiga poprzeczkę, np. podczas zakupów. Wybierając olejek, pamiętajmy o jego przyszłym przeznaczeniu.

W przypadku, gdy chcemy uzyskać atmosferę sprzyjająca skupieniu, wybierzmy olejek o aromacie pomarańczowym lub cytrynowym. Olejek eteryczny z drzewa sandałowego to świetny wybór, gdy lubimy orientalne klimaty i potrzebujemy się zrelaksować. Olejek z drzewka herbacianego, to bardzo popularny i skuteczny środek przeciwzapalny dlatego pamiętajmy, aby się w niego zaopatrzyć w sezonie jesienno-zimowym.

Gdy oczekujemy natychmiastowego działania, lub nie mamy możliwości skorzystania z kominka do aromaterapii – użyjmy olejku eterycznego do masażu lub kąpieli. Wtarcie kilkunastu kropel olejku w nasze ciało, pozwoli na rozluźnienie się oraz złapanie oddechu. Dodawajmy je zatem do olejów bazowych, balsamów czy nawet do kremów do twarzy. Olejki eteryczne są bogactwem, z którego warto skorzystać i dać się ponieść zapachowej atmosferze bez oporów.

Olejki eteryczne- gdzie kupić?

Decydując się na zakup olejku, pamiętajmy o tym, by wybierać wyłącznie sprawdzone miejsca. Nawet namiastka dodanej do olejku substancji chemicznej może zmienić jego właściwości, a tym samym pogorszy jest zapach (stanie się on bardziej „chemiczny”). W sklepie Ładnie Pachnie znajdą Państwo sprawdzone i przepięknie pachnące kompozycje wyselekcjonowane z wielką starannością.