Modnym elementem w ostatnich latach w Polsce stały się ogrody zimowe. Zyskały swoją popularność przede wszystkim przez właścicieli domów jednorodzinnych, którzy cenią ich korzyści zarówno użytkowe, jak i estetyczne. Inną ich zaletą jest to, iż taki ogród zimowy zmniejsza bilans energetyczny budynku. Dlaczego warto zaplanować budowę ogrodu zimowego przed postawieniem domu?
Ogrody zimowe – dlaczego warto zdecydować się na ich budowę?
Przeszklony ogród zimowy jest podatny na nagrzewanie się pod wpływem promieni słonecznych, dzięki czemu może utworzyć termiczny bufor, który chroni zimą wnętrza przed zimnem, a cały rok przed hałasem. Inną bardzo istotną zaletą, która jest charakterystyczna dla ogrodu zimowego, jest zmniejszenie kosztów eksploatacji budynku, poprzez wykorzystanie zgromadzonego w nim ciepła. Są i tacy, którzy stawiają go w celu wzbogacenia architektury domu i urozmaicenia przestrzeni mieszkalnej, doświetlenia lub powiększenia wybranych pomieszczeń oraz podziwiania widoków. Wielu posiadaczy takiego ogrodu zimowego wykorzystuje go do całorocznej uprawy roślin tropikalnych, jak i relaksu wśród bujnej zieleni w czasie, kiedy za oknem jest zimno i ponuro. W związku z tym właściciele ogrodów zimowych często urządzają w nich spa z wanną z jacuzzi, pole wypoczynkowe z kanapami czy jadalnie. Wszystko to jest możliwe, ponieważ wiele przeszklonych obiektów produkowane jest z nowoczesnych materiałów oraz ogrzewane, co sprawia, że nie mają one nic wspólnego z zimnymi werandami z dawnych lat. W zależności od przeznaczenia i funkcjonalności przeszklonego salonu wynika rodzaj konstrukcji, wykończenia i urządzenia.
Ogrzewany czy zimny – jaki powinien być zimowy ogród?
Czynnikiem w znacznym stopniu decydującym o cenie oraz czasie w ciągu roku, w którym będzie możliwe korzystanie z przeszklonego pomieszczenia, jest to, czy będzie on ogrzewany. Mimo że w dowolnej chwili można domontować ogród zimowy do istniejącego już domu, to lepiej zaplanować go już na etapie projektowania budynku mieszkalnego – pozwoli to zredukować koszty realizacji o nawet 20-30%. Łatwiejsza staje się integracja zresztą bryły, wyznaczenie optymalnego kształtu i wielkości. Warto pamiętać, iż każda przeszklona konstrukcja, zimna czy ciepła, wymaga sporych wydatków, ponieważ należy stawiać ją z materiałów o wysokiej jakości. Zbyt duże oszczędzanie może negatywnie wpłynąć na jej użytkowanie oraz trwałość. Zimne ogrody zimowe są o wiele tańsze w budowie, ponieważ m.in. nie mają ogrzewania, a użytkuje się z nich jedynie sezonowo. Ściany zewnętrzne oraz dach można uzupełnić przeszkleniami z pojedynczymi szybami lub płytami z poliwęglanu. Niezbędna jest również izolacja przegrody (ścian i drzwi) na granicy z pomieszczeniami mieszkalnymi, ponieważ w okresie zimowym utrzymuje się w nim temperatura w zakresie 5-12 stopni Celsjusza. Wtedy taki ogród jest idealny do przechowywania roślin tarasowych i roślin domowych w okresie spoczynku. Ciepły ogród zimowy wymaga oszklenia o dobrej izolacyjności oraz ogrzewania, ponieważ użytkuje się z niego przez cały rok. Konieczne jest także wyposażenie w rolety wewnętrzne i/lub zewnętrzne, które dają osłonę przed nadmiernym słońcem i gorącem.
Jaka jest idealna wielkość i kształt ogrodu zimowego?
Przeszklony pawilon, który rzuca się w oczy, jest elementem architektonicznym, który powinien mieć taki sam styl, co reszta domu. Awangardowa forma przeszkleń nie jest najlepszym rozwiązaniem w przypadku klasycznego charakteru budynku u na odwrót. Za duża powierzchnia zdominuje niepozorny obiekt, a za mała nie spełni funkcji użytkowych. Ze względów praktycznych powierzchnia ogrodu zimowego powinna być większa niż 10m2, a za minimalne wymiary przyjmuje się 2 metry szerokości i 3 długości wzdłuż ściany budynku. W zamkniętym i nieosłoniętym od słońca obiekcie temperatura powietrza może sięgać nawet 70 stopni Celsjusza, co jest ogromnym utrudnieniem dla roślin i mieszkańców. W związku z tym niezbędne staje się zamontowanie m.in. wentylacji czy rolet. Z takiego położenia na pewno będą zadowolone osoby, dla których ogrzewanie oranżerii jest sposobem na skrócenie pracy kotła oraz dogrzanie reszty domu w czasie przejściowym.