Problemy z wypróżnieniem mają już niemowlaki, co jest najczęściej objawem niewykształconego jeszcze układu pokarmowego. U ludzi starszych zatwardzenie wynika z  różnych przyczyn, które w wielu przypadkach można wyeliminować.

Częste przyczyny zatwardzenia

O zaparciach można mówić wtedy, gdy część pokarmowa zalega przez dłuższy czas w obrębie układu pokarmowego. Jeśli zauważysz u siebie zbyt małą częstotliwość wypróżniania (mniej niż 3 razy w tygodniu), najprawdopodobniej masz problem. Oprócz tego musisz zwrócić uwagę na stolec -­  konsystencję i objętość. Zbyt twardy i o niewielkiej  objętości wskazuje na problem z zatwardzeniem.

Występowanie zaparć wiąże się najczęściej z nieodpowiednim stylem życia. Pierwsza bardzo ważna przyczyna to nieodpowiednia dieta. Spożywanie przetworzonej żywności, cukru, soli, używek i niezdrowych tłuszczów prowadzi do różnych problemów z układem pokarmowym. Przyjmowanie zbyt małej ilości płynów również bardzo często jest źródłem  trudności z wypróżnianiem.

Druga istotna przyczyna zaparć to brak dostatecznej ilości ruchu. Siedzący tryb życia sprzyja powstawaniu tej przykrej dolegliwości. Podczas chodzenia, biegania i wykonywania nawet najprostszych ćwiczeń jelita są również w ruchu. Dzięki temu poprawia się ich perystaltyka, a co za tym idzie, usprawnia się trawienie.

Inne przyczyny zaparć mają swoje podłoże w takich chorobach jak cukrzyca, problemy z tarczycą, endometrioza czy schorzenia neurologiczne.

Niezwykle istotne są także przyczyny sytuacyjne, np. wyjazdy wiążące się ze zmianą klimatu, stres czy brak możliwości skorzystania z toalety.

Jak leczyć zatwardzenie?

Włącz do diety produkty gruboziarniste oraz te, które zawierają sporo błonnika. Ciemne pieczywo, kasze, warzywa i owoce to podstawa. Codziennie zaraz po przebudzeniu wypijaj szklankę wody. W godzinach rannych możesz też sięgać po takie produkty mleczne jak kefiry, jogurty czy maślanki. Przyjmowanie siemienia lnianego to również bardzo dobry sposób na zaparcia.

Nie leczone zatwardzenie przyczyną hemoroidów

Czy wiesz, że zatwardzenia są częstą przyczyną hemoroidów? Żylaki odbytu powodują również niezwykle przykre dolegliwości takie jak swędzenie, pieczenie, a nawet krwawienie podczas defekacji. Oprócz tego wypróżnianie staje się bolesne ze względu na rozwijający się stan zapalny. Oczywiście żylaki odbytu mają swoje źródło także w innych przyczynach. Prowadzi do nich również brak dostatecznej ilości ruchu, nieodpowiednia dieta i przyjmowanie niektórych leków.

Jeśli zauważysz u siebie powyższe dolegliwości, zacznij od razu stosować środki zaradcze. Zmiana stylu życia to podstawa, ale warto też sięgnąć po środki z aptecznej półki. Są to np. czopki z propolisem i maści, które aplikowane są miejscowo i przynoszą szybką ulgę.