Jeśli kochasz szlachetne tkaniny, wyraziste kolory i ciepłe wnętrza, pokochasz również zasłony welwetowe. To dodatek, który łączy dekoracyjność z praktycznością. Jest też bardzo atrakcyjny pod względem wizualnym, dlatego świetnie pasuje do salonu, jadalni czy sypialni. Tkanina ze względu na swoją wyjątkową strukturę jest wykorzystywana w produkcji wielu elementów wnętrz – mebli czy poduszek, jednak to właśnie zasłona potrafi wyeksponować jej największe zalety. Dlaczego warto ją wykorzystać w stylowym wnętrzu?

Jakie cechy mają zasłony welwetowe?

Zasłony welwetowe są wykonane z grubego, miękkiego materiału w delikatnym połysku (plusz wątkowy). To przeciwieństwo półprzeźroczystych tkanin, które przepuszczają sporo światła. Tego typu zasłony posiadają jednak wiele innych cech, które odróżniają je od innych modeli. Do najważniejszych można zaliczyć:

Wyjątkowa, cieniowana powierzchnia, na której pojawia się delikatny meszek. Może się on układać w różnych kierunkach, tworząc piękny, trójwymiarowy efekt na tkaninie.

Gruby splot sprawia, że zasłony welwetowe można zaliczyć do modeli zaciemniających. W dużym stopniu ograniczają dostęp światła dziennego, co przydaje się szczególnie w przypadku sypialni lub mocno nasłonecznionych pomieszczeń.

Mięsista struktura sprawia, że zasłony welwetowe charakteryzują się eleganckim i luksusowym wyglądem. Dzięki nim wnętrze wyróżnia się głębią i intensywnością kolorów.

Ze względu na to, że takie zasłony pełnią funkcję dekoracyjną, są zdecydowanie atrakcyjniejszym rozwiązaniem niż rolety i żaluzje.

Gruba zasłona welwetowa może być stosowana nie tylko jako oprawa okienna, ale również jako forma odgrodzenia wybranych stref w pomieszczeniach.

Jedną z cech mocno związanych z zasłonami welwetowymi jest fakt, że wydają się po prostu ciężkie.

Większy ciężar zasłony welwetowej sprawia, że częściej występuje w wersji na przelotkach niż na taśmach marszczących. Wiąże się to z łatwością przesuwania tkaniny po karniszu. Zasłony z welwetu na przelotkach dodatkowo ładnie układają się w regularne fale.

Wyjątkowa struktura tkaniny welwetowej jest dość wymagająca w pielęgnacji. O ile dany model można w ogóle prać w pralce, to zazwyczaj wymaga to ustawienia programu do delikatnych tkanin w maksymalnej temperaturze 40 stopni oraz zastosowania bardzo łagodnego, płynnego środka.

Zasłony z welwetu – efektowny kolor i wzór

Zasłony welwetowe ze względu na swoją grubość, pięknie eksponują każde wybarwienie. Często występują w delikatnych odcieniach typu beż, błękit, czy pudrowy róż. Pięknie prezentują się w kolorze czerwonym, żółtym, zielonym lub szarym. Tak naprawdę jednak zasłony z welwetu najlepiej eksponują swój niepowtarzalny wdzięk, gdy są wykończone intensywną barwą. Jeśli chcemy, aby taka dekoracyjna tkanina pojawiła się na oprawie okiennej, warto sięgnąć po wyraziste, pełne elegancji kolory typu granat, szafir, rubin, butelkowa zieleń, a nawet purpura.

Do jakich wnętrz pasują zasłony welwetowe?

Zasłony welwetowe warto wybrać z wielu powodów. Przede wszystkim zachwycają wyglądem, a gdy istnieje taka potrzeba, doskonale zaciemniają pomieszczenie, dbając o chłód podczas upałów i prywatność domowników. Jest jeszcze jeden ważny powód – uniwersalność. Zasłony z welwetu pasują praktycznie do każdego wnętrza. Doskonale odnajdują się w wielu, wydawać by się mogło całkiem odmiennych stylistykach. I tak zasłony welwetowe pięknie podkreślą szyk wnętrz w stylu klasycznym czy francuskim. Wyeksponują luksusowy charakter aranżacji nowojorskiej lub glamour. Jednak grube zasłony to również doskonałe rozwiązanie w przypadku wystroju nowoczesnego i minimalistycznego. Warto je wykorzystać we wnętrzach urządzonych w chłonnym stylu industrialnym, skandynawskim i loftowym. Welwetowa zasłona będzie odpowiednia również dla entuzjastów estetyki vintage i retro. Wybierając taką tkaninę mamy więc pełen wachlarz możliwości związanych z wystrojem wnętrza. Jedyne, na co należy uważać przy zastosowaniu zasłony welwetowej to umiar – zbyt duża ilość dodatków w mocnych kolorach i ciężkich tkaninach mogłaby przytłoczyć nawet przestronne wnętrze.