
Małe zwierzęta domowe, takie jak np. chomiki, króliki, szczury, szynszyle itd. często są postrzegane jako „łatwiejsza opcja” w trakcie wyboru towarzysza domowego. Tymczasem potrzebują one tyle samo opieki – weterynaryjnej, jak i uwagi – co inne zwierzęta domowe, takie jak koty i psy. Jak prawidłowo zatroszczyć się o małego pupila? Czytaj dalej!
Mały przyjaciel w Twoim domu
Opieka nad każdym zwierzęciem wymaga czasu i pewnego rodzaju dyscypliny. Mniejsi przyjaciele tacy jak np. gryzonie różnią się między sobą nie tylko budową, ale i potrzebami. Przyjrzyjmy się zatem najbardziej popularnym z nich.
- Chomiki – najczęściej wybierane zwierzątko domowe. Jeśli objęte są prawidłową opieką, ich hodowla nie stwarza większych problemów. Chomiki prowadzą nocny tryb życia, ale mogą być aktywne przez pewien czas w ciągu dnia. Nie wolno ich spuszczać z oka, bo to mali mistrzowie ucieczek. Zanim zdecydujesz się kupić chomika dla swojego dziecka, pamiętaj, aby zapewnić mu odpowiednią ilość miejsca i dużo kryjówek oraz żeby uczulić dziecko, aby nie stresowało pupila, gdy ten ucina sobie drzemkę. Są to zwierzęta z natury dość płochliwe i w razie zagrożenia przyjmują postawę obronną, a nawet mogą ugryźć.
- Szczury są niezwykle inteligentnymi, dociekliwymi i towarzyskimi zwierzętami domowymi. Można je wyszkolić, by przychodziły na komendę i wykonywały różne sztuczki. Jeśli są dobrze i delikatnie traktowane, są łatwe w utrzymaniu, czułe i rzadko gryzą, chyba że zostaną sprowokowane. Zwierzęta te uwielbiają kryjówki i wspinaczki, dlatego w ich przypadku sprawdzi się wysoka klatka z półkami, hamaczkami i domkami. Szczury są podatne na różne choroby nowotworowe, dlatego warto je wysterylizować w ciągu pierwszych sześciu miesięcy, aby zapobiec rakowi jąder, jajnika, macicy i sutków.
- Kawie domowe, czyli świnki morskie, są dobrymi, rodzinnymi zwierzętami domowymi. Istnieje kilkanaście ich ras i odmian, różniących się od siebie wyglądem i nieco rozmiarem. Świnki morskie nie widzą dobrze, ale mają wyjątkowo rozwinięte zmysły węchu i słuchu. Są komunikatywne i używają szerokiej gamy dźwięków. Nie tolerują zbyt dobrze zmian w diecie czy środowisku. Są na ogół odporne, łatwe w utrzymaniu, a jeśli są delikatnie traktowane, są wspaniałymi zwierzętami domowymi. Rzadko gryzą lub drapią.
Niezależnie od tego, na którego z wyżej wymienionych pupili się zdecydujesz, pamiętaj, że gryzonie są zwierzętami stadnymi i poleca się kupowanie ich przynajmniej w parach. Drugą istotną kwestią jest zapewnienie im odpowiedniej ilości miejsca w klatce lub akwarium albo „wybiegu”. Trzymanie chomików i świnek morskich w miniaturowych klatkach przyczynia się do narastania stresu u tych zwierząt, a to z kolei przekłada się na ich późniejsze agresywne zachowanie i problemy behawioralne.
Dlaczego także małe ssaki powinien badać weterynarz?
Dobry weterynarz w Warszawie zazwyczaj zaleca wizyty kontrolne co najmniej 1 raz w roku w przypadku młodych, zdrowych zwierząt i co najmniej 2 do 3 razy w roku w przypadku zwierząt geriatrycznych. Są ku temu dwa powody. Po pierwsze, ponieważ większość zwierząt domowych, w tym małe ssaki, żyje krócej niż ludzie. Badanie kontrolne tylko raz w roku jest jak wizyta u lekarza co 5-10 lat. Czasami jest to zbyt długa przerwa, podczas której można przeoczyć problemy zdrowotne swojego, zwłaszcza starszego, pupila. Kolejną kwestią jest wczesne wykrycie i leczenie wszelkich chorób i nieprawidłowości. Pozwala to zapewnić Twojemu milusińskiemu najlepsze rokowania na powrót do zdrowia i będzie Cię mniej kosztować niż leczenie poważnego problemu.
Regularna opieka weterynaryjna i rutynowe badania lekarskie są niezbędne, aby zapewnić Twojemu zwierzęciu długie, zdrowe życie. Zanim udasz się na wizytę do weterynarza sprawdź, czy posiada stronę jak np. https://www.wetmarysin.pl/uslugi gdzie możesz sprawdzić jego dokładną ofertę.
Klinika weterynaryjna — pierwsza wizyta
W ciągu 48 godzin od zakupu, zwierzę powinno zostać zbadane przez lekarza weterynarii posiadającego wiedzę w zakresie pielęgnacji i leczenia małych ssaków domowych. Wiele problemów zdrowotnych drobnych zwierząt wynika z dezinformacji i braku odpowiedniej opieki w sklepach zoologicznych. Pierwsza wizyta weterynaryjna Twojego nowego zwierzaka będzie obejmowała dokładne badanie fizykalne oraz ocenę wagi i kondycji zwierzęcia. Twój pupil zostanie zbadany również pod kątem oznak odwodnienia lub niedożywienia. Podczas tej wizyty weterynaryjnej można prawidłowo określić płeć Twojego małego ssaka, a także potwierdzić lub wykluczyć ewentualną ciążę (co jest częstą niespodzianką kilka tygodni po zakupie).
Weterynarz większość czasu podczas pierwszego badania spędzi, omawiając wymagania żywieniowe i odpowiednią opiekę nad nowym gryzoniem.