Belgia otworzyła rynek pracy dla polaków już w 2009 roku. Mimo że nie jest numerem jeden na liście krajów, do których emigrują Polacy, spora część naszych rodaków wyjeżdża właśnie tam. Czy opłaca się wyjechać do Belgii? Jakie są tam warunki pracy?

Jakie zawody są poszukiwane

Do Belgii opłaca się wyjechać osobom z branży budowlanej. Można tam również wyjechać w poszukiwaniu pracy sezonowej przy zbiorze warzyw i owoców. Posiadającym doświadczenie w dużych korporacjach i instytucjach europejskich. Dużo zależy od tego, w jakim regionie znajdziemy pracę. Dobrze postrzegana jest znajomość języka niderlandzkiego, francuskiego lub niemieckiego.

Zarobki w Belgii

Wysokość najniższej krajowej w Belgii jest bardzo atrakcyjna dla Polaków. Wynagrodzenie pracownika w tym kraju zależy od jego wieku i stażu pracy. Na samym początku kariery zarabia się tam ok. 1500 euro. Średnie zarobki w Belgii kształtują się na poziomie 3500 euro. Pracę w Belgii można podjąć już w wieku 15 lat. Zarabia się wtedy ok. 1000 euro. Mówimy tu o najniższych możliwych zarobkach miesięcznych przy sześciodniowym tygodniu pracy.

Ile się wydaje

Belgia nie jest tanim krajem. Niektórzy Polacy twierdzą, że jest około 4 razy drożej niż w Polsce, jeśli wziąć pod uwagę żywność i podstawowe potrzeby. Przeciętnie koszt utrzymania jednej osoby, czyli zakup jedzenia, czynsz, rachunki, to około 1000 euro. Belgia ma niestety bardzo wysokie podatki. Wszytko zależy od tego, ile się zarabia. Możemy zapłacić od 25% do nawet 50%.

Praca w Belgii – dlaczego tam

Wybór kraju, do którego emigrujemy, zależy przede wszystkim od naszych kompetencji i języka, który znamy. Wyboru kraju, do którego wyjedziemy, nie dokonujemy losowo z listy najbardziej opłacalnych państw dla emigrantów. Często o wyborze decyduje przypadek, np. mamy znajomych, którzy wyjechali i proponują nam pracę lub przypadkiem znajdujemy interesujące ogłoszenie, np. wpisując w internetową wyszukiwarkę hasło praca Belgia. Oczywiście wyjeżdżamy do kraju, gdzie pensje są wyższe niż w Polsce, jest niskie bezrobocie i popyt na pracowników z zagranicy.