Nietrzymanie moczu to wstydliwy problem, który dotyka osoby w różnym wieku. Podczas wyboru środków chłonnych określanych też potocznie jako pampersy dla dorosłych trzeba wziąć głównie pod uwagę indywidualne potrzeby. Jak wybrać właściwą ochronę na dzień i na noc? Poznaj kilka przydatnych wskazówek!

Nietrzymanie moczu (NTM) o znacznym stopniu nasilenia wiąże się ze wzmożoną dbałością o higienę intymną, ponieważ delikatna skóra okolic intymnych poprzez częste i niekontrolowanie popuszczanie moczu może stać się bardziej podrażniona. Konieczne też staje się wtedy używanie środków wchłaniających. Produkty te powinny być przetestowane dermatologicznie i mieć wystarczającą chłonność, ponieważ wpływa to na zdrowie skóry i samopoczucie osoby, która zmaga się z inkontynencją.

Pampersy dla dorosłych – co to takiego?

Pampersy dla dorosłych to specjalne środki wchłaniające przeznaczone dla osób, które zmagają się z nietrzymaniem moczu o średnim bądź dużym stopniu nasilenia. Bywają też zamiennie nazywane jednorazowymi pieluchami. Te środki chłonne (w porównaniu z innymi, np. wkładkami) pochłaniają największą ilość płynu i neutralizują nieprzyjemny zapach. Dodatkowo pampersy dla dorosłych oprócz moczu są w stanie utrzymać ewentualne fekalia, dlatego dobrze sprawdzają się u osób wyłącznie leżących.

Ceny tego typu środków ochrony są zróżnicowane, a zależą m.in. od rozmiaru i stopnia chłonności. Istnieją też wskazania medyczne, na podstawie których można ubiegać się o ich refundację – wystarczy zgłosić się do swojego lekarza prowadzącego – uwaga, musi mieć on jednak podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Taniej wyniesie również zakup pampersów w dużych opakowaniach.

Trzeba dobrać odpowiedni rozmiar

Pampersy dla dorosłych dobiera się według wielkości bioder i budowy ciała, tak by zapewnić choremu komfort i odpowiednią ochronę. Kiedy pampersy dla dorosłych mają być przeznaczone dla osób obłożnie chorych, trzeba zwrócić dodatkowo uwagę na materiał, z którego są wykonane, ponieważ wyroby chłonne źle dobrane mogą powodować otarcia, a produkty nieprzepuszczające powietrza zwiększają ryzyko powstawania odleżyn i odparzeń. Przykładowo marka TENA proponuje 4 warianty rozmiarów pampersów. Są to – S, M, L i XL, a każdy z tych rozmiarów jest odpowiedni dla obwodu bioder mieszczącego się w podanych na opakowaniach produktów zakresach. Pampersy dla dorosłych tej marki są dodatkowo wyposażone w elastyczne pasy umożliwiające idealne dopasowanie pieluchy do sylwetki chorego.

Kiedy pierwszy raz stajemy przed kupnem i wyborem pampersów dla dorosłych, nie ominie nas metoda prób i błędów. Najlepiej jest przetestować dany środek chłonny pod kątem dopasowania, stopnia chłonności, komfortu i zabezpieczenia przed przeciekaniem. Nietrzymanie moczu to znaczny dyskomfort, który sam w sobie wywołuje u chorego zawstydzenie, a nawet stres. Nie warto więc czekać z decyzją o podjęciu leczenia i jak najszybciej zacząć samemu ograniczać towarzyszące NTM niedogodności, m.in. poprzez wybór odpowiednich środków ochrony przed niechcianym przeciekaniem.