Osoby starsze, schorowane, muszą mieć odpowiednie sprzęty w domu, które pomogą im lepiej funkcjonować. Szczególnie w łazience potrzebne są rzeczy, które ułatwią wykonywanie codziennych czynności higienicznych.

Łazienka – miejsce, które trzeba bardzo dobrze przygotować

Seniorzy bardzo często potrzebują wsparcia osób bliskich, aby mogli bezpiecznie przemieszczać się po domu. Nie zawsze jednak mogą liczyć na ciągłą obecność rodziny i wtedy muszą radzić sobie pewną część dnia sami. Dobrym rozwiązaniem jest na pewno zatrudnienie opiekunki, która kilka godzin dziennie poświeci na pomoc takiej osobie.

Dla seniora, który ma trudności z poruszaniem się, wykonanie kilku kroków do łazienki skorzystanie z WC czy umywalki może być nie lada wyczynem. Jeszcze większą trudność może sprawiać kąpiel w wannie czy w brodziku. Jak wiadomo, te czynności wykonuje się codziennie i dlatego łazienka musi być dostosowana ściśle do wymagań konkretnej osoby.

Wanna – jaką wybrać, która będzie najlepsza?

Wanna dla seniora nie może być za wysoka. Bardzo dobrym i bezpiecznym rozwiązaniem są np. wanny spuszczane w podłogę. Jeśli jest możliwość montażu, taka wanna to znaczne ułatwienie dla seniora z dysfunkcją ruchu. Nie jest to jednak idealna realizacja, ponieważ konieczne jest dołączenie dodatkowych uchwytów i drabinek.

Kolejny pomysł na wannę dla osoby starszej jest nieco lepszy, ale też nie jest wolny od wad. To drabinki zakładane na wannę. Dlaczego nie jest to idealne rozwiązanie? Taki montaż wymaga założenia również uchwytów na ścianach przy wannie dla seniora, a to nie jest już tak łatwe do realizacji w każdej łazience.

Nawet jeśli wokół wanny znajdzie się wiele uchwytów i poręczy, to i tak problem może być stale obecny. Dlatego także i te najniższe wanny nie dają pełnego komfortu, bo wchodzenie do nich i tak jest w pewien sposób utrudnione. Wanna dla seniora powinna zapewniać maksimum ruchu i swobodną zmianę pozycji ciała podczas kąpieli. W innym przypadku może dojść do upadku, poślizgnięcia czy nadwyrężenia mięśni.

Najlepszym z możliwych rozwiązań jest wanna dla seniora z otwieranymi drzwiczkami. Osoba starsza nie musi pokonywać bariery krawędzi wanny. Wystarczy otworzyć bezpieczne drzwiczki i zająć wygodną pozycję we wnętrzu wanny.

Na pewno wiele osób będzie poddawało w wątpliwość szczelność takiej konstrukcji. Jeśli jednak wanna zostanie zakupiona u dobrego producenta, wtedy nie ma obaw, że wanna dla seniora będzie sprawiała jakiekolwiek problemy podczas użytkowania. Najlepiej wybierać modele z dodatkową blokadą mechanizmu otwierania drzwi. Wtedy można liczyć na pełne bezpieczeństwo podczas kąpieli.

Odmień starą wanną, aby była przystosowana dla seniora

Jeśli nie chcesz kupować nowej wanny, zawsze możesz zdecydować się na zamówienie drzwiczek do wanny, którą już masz. Kilka firm świadczy taką usługę, dlatego bez problemu zrealizujesz wybrane zamówienie. Jedynym wymogiem jest materiał, z jakiego została zrobiona wanna. Musi to być stal, żeliwo lub akryl.

Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie otwieranej wanny?

Nie tylko drzwiczki są ważne, ale także inne elementy, które ułatwią korzystanie z wanny seniorowi. Na pewno powierzchnia misy powinna mieć antypoślizgową nakładkę. Jakość materiałów, z jakich została wykonana to również cecha priorytetowa. Wanna dla seniora koniecznie musi mieć atesty, bo tylko wtedy jest pewność bezpieczeństwa i trwałości użytkowania.

Wanny dla seniora to tylko jeden z wielu elementów, które ułatwiają korzystanie z codziennej toalety. Pamiętaj o montażu uchwytów, poręczy i odpowiedniej miski klozetowej. Zadbaj też o to, aby senior miał możliwość swobodnego poruszania się w łazience. Podłoga nie może być śliska, a wszelkie sprzęty i szafki muszą znajdować się w zasięgu rąk osoby starszej.