
Seks stanowi jedną z ważniejszych części naszego życia. Pozwala na zachowanie bliskości i intymności między partnerami, ale także po prostu sprawia nam ogromną przyjemność. Dzięki rozwojowi medycyny i technologii możemy cieszyć się tą przyjemnością bez ryzyka, świadomie planując, czy chcemy by w naszym życiu pojawiło się dziecko, czy też nie. Dlatego właśnie chętnie sięgamy po antykoncepcję, która pozwala na zachowanie kontroli, a także (w niektórych przypadkach) chroni przed chorobami wenerycznymi. Jakie metody antykoncepcji wybieramy najczęściej?
Prezerwatywa
Prezerwatywy to bez wątpienia najczęściej wybierana antykoncepcja – głównie przez wzgląd na ich dostępność oraz przystępną cenę. Możemy znaleźć je w aptekach, drogeriach a nawet kioskach. Istnieją także maszyny z prezerwatywami, które zapewniają szybki dostęp do tej formy antykoncepcji. Lateks umożliwia nie tylko ochronę przed zapłodnieniem, ale także chorobami wenerycznymi. Nie jest to oczywiście metoda skuteczna w 100 procentach. Wskaźnik Pearla wynosi dla niej od 2 do 15, co oznacza, że na sto kobiet właśnie taka liczba może zajść w ciążę przy stosowaniu prezerwatyw.
Prezerwatywy mają także swoje wady. Jedną z nich jest zmniejszanie doznań – lateks stanowi dość grubą barierę, która nierzadko przeszkadza partnerom. Jednak także w tej kwestii technologia poszła do przodu, zapewniając możliwość korzystania z cieńszych prezerwatyw, które nie zmniejszają doznań. Produkują je przede wszystkim takie marki jak Durex (Durex Invisible) czy Unimil (Unimil Skyn).
Tabletka antykoncepcyjna
To druga, zaraz po prezerwatywie, najpopularniejsza metoda antykoncepcyjna. Choć jest trudniej dostępna (wymaga recepty od ginekologa) i możliwa do przyjmowania wyłącznie przez kobiety, stanowi dobry wybór dla często współżyjących kobiet, które pragną chronić się przed ciążą. Ich cena waha się, w zależności od producenta, od 30 do nawet 90 złotych. Nie zapewnia ochrony przed chorobami wenerycznymi, jednak wskaźnik Pearla jest przy nich znacznie mniejszy (od 0,2 do 0,5). Szansa na zajście w ciążę jest zatem minimalna. Oczywiście tabletki, tak samo jak inne metody antykoncepcji hormonalnej, wiążą się z efektami ubocznymi, takimi jak zmiana wagi, gorsze samopoczucie czy spadek libido. Istotne jest zatem, by ginekolog wybrał odpowiednią metodę dostosowaną do potrzeb indywidualnych kobiety, która pragnie rozpocząć przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych.
Istnieją inne metody antykoncepcji hormonalnej, takie jak krążki dopochwowe, plastry, zastrzyki czy implanty, jednak nadal to tabletka jest częstszym wyborem. Z czasem jednak z pewnością się to zmieni.