Kominki gazowe obecnie są coraz częściej montowane, wynika to między innymi z ich funkcjonalności oraz względów estetycznych, jakie zapewniają. Kominki gazowe dostępne na rynku odznaczają się eleganckim designem oraz doskonale prezentują żywy ogień. To świetna alternatywa dla tradycyjnych kominków, dzięki której użytkownicy pozbywają się uciążliwego czyszczenia i gromadzenia opału. Wybierane są zazwyczaj przez osoby młode, którym głównie zależy na efekcie wizualnym oraz komforcie użytkowania. Dużą zaletą kominków gazowych jest minimalny poziom obsługi oraz serwisowania.

Kominek gazowy nie potrzebuje czyszczenia oraz stałego doglądania i dorzucania opału. W palenisku nie jest produkowany popiół, pył, ani żaden inny odpad. Ponadto urządzenie nie wymaga gromadzenia opału i przygotowania na niego specjalnego miejsca.

Obsługa kominka gazowego

Kominek gazowy to idealne rozwiązanie dla osób chcących podnieść walory estetyczne swoich wnętrz, a także uniknąć sprzątania i czyszczenia urządzenia. Obsługa kominka gazowego ogranicza się do jego włączania, wyłączania oraz regulowania. Możliwa jest za pomocą pilota, który ma prostą i intuicyjną budowę. Nowoczesne modele kominków gazowych można dowolnie zaprogramować np. ustalić wybraną godzinę, o której palenisko kominka ma się rozpalić. Dodatkowo kominek gazowy podobnie, jak innego rodzaju kominki produkuje ciepło i można w nim ustalić temperaturę, jaką chcemy osiągnąć.

Ekologia oraz bezpieczeństwo w kominkach gazowych

Kominki gazowe nie są przeznaczone do palenia opałów typu drewno, czy węgiel. Zasilane są jedynie gazem ziemnym lub LPG. To ich ogromna zaleta, która pozwala na montaż kominków zarówno w domach, jak i mieszkaniach lub budynkach publicznych. Budynki, które posiadają na wyposażeniu kominek gazowy muszą mieć specjalny system przewodów koncentrycznych, który powinien być wyprowadzony poza ścianę budynku lub dach.

Kominek gazowy to najlepsze rozwiązanie pod względem ekologii, ponieważ to właśnie gaz jest jego źródłem zasilania. Gaz to jedno z najczystszych źródeł energii, nie powoduje powstania dużej ilości zanieczyszczeń i tym samym nie dewastuje nadmiernie środowiska.

Budowa kominków gazowych

Kominki gazowe dostępne na rynku urządzeń grzewczych mają przeróżną konstrukcję oraz budowę. Wiele z modeli jest wyposażonych w specjalne elementy zabezpieczające przed niekontrolowanym wypływem gazu. W kominkach gazowych znajduje się wkład gazowy, który wymaga podłączenia specjalnego systemu koncentrycznego. System pozwala kontrolować faktyczny stan kominka, umożliwia jego zaopatrywanie powietrze, a także odpowiada za odprowadzanie spalin na zewnątrz budynku. Jeżeli zdecydujemy się na kupno kominka gazowego musimy pamiętać, aby jego montaż zlecić osobie posiadającej wymagane kwalifikacje i uprawnienia.

Kominki gazowe – rodzaje

Kominki gazowe występują w dwóch formach – z otwartym lub zamkniętym paleniskiem. Kominki posiadają zamknięte paleniska dodatkowo można podzielić na:

  • kominki z otwartą komorą spalania
  • kominki z zamkniętą komorą spalania

Reasumując nie każdy kominek gazowy, który posiadający szybę żaroodporną jest kominkiem z zamkniętą komorą spalania. Kominek gazowy mający szczelnie zamknięte palenisko, które jest połączone systemem odprowadzającym spaliny to kominek z zamkniętą komorą spalania. System wyprowadzający spaliny musi mieć podłączenie gwarantujące przepływ powietrza, najczęściej jest wykonywany za pomocą skierowania przewodu na zewnątrz przez ścianę budynku. Tutaj warto wspomnieć o obowiązku, jaki ciąży na osobach posiadających kominki gazowe, chodzi o przepisy prawa budowlanego, które ograniczają wyrzut i ilość spalin przez ścianę budynku z urządzeń gazowych.

Styl i design kominków gazowych

Każdy kominek gazowy umieszczony w salonie lub innym pomieszczeniu gwarantuje niezwykły i romantyczny klimat. Kominki gazowe przeważnie posiadają prostą i klasyczną formę, która pozwala na ich dopasowanie do każdego rodzaju wnętrza. Kominki gazowe montowane są w pomieszczeniach o różnym stylu – odnajdują się w klasycznych, eleganckich, rustykalnych, a także nowoczesnych wystrojach.

W sklepach oferujących kominki gazowe można wybrać pomiędzy modelami z przeszkleniem: środkowym, bocznym, a także wykonanym z każdej strony kominka. Wybór rodzaju kominka gazowego zależy od potrzeb klientów oraz ich możliwości urządzenia swoich wnętrz. W kominkach gazowych palniki montowane są w sposób gwarantujący maksymalną wizję ognia. Wiele z modeli bardzo mocno przypomina kominki opalane drewnem.