wybor-spawarki

Jeśli planujesz zakup spawarki, musisz dokładnie przemyśleć swój wybór. Kupno pierwszego lepszego urządzenia nie będzie dobrym pomysłem. Na rynku jest wiele modeli, a to niestety niczego nie ułatwia. O ile nie jesteś profesjonalnym spawaczem, na pewno szukasz podpowiedzi, jakie urządzenie będzie dla Ciebie najodpowiedniejsze. Przedstawiamy rodzaje spawarek i ich zastosowanie.

Spawarka MIG/MAG, czyli półautomat spawalniczy

Spawarką MIG/MAG (migomatem) możesz spawać w osłonie gazu obojętnego lub aktywnego. Urządzenie cechuje duża moc oraz przydatność. Używając tego rodzaju spawarki możesz spawać elementy w różnych pozycjach, co nie wpływa negatywnie na pracę sprzętu (jego wydajność jest tu o wiele wyższa, niż gdybyś spawał spawarką TIG).

Migomat zastosujesz do spawania metali oraz grubszego aluminium.

Aby spawanie było komfortowe i efektywne, samo urządzenie nie wystarczy, trzeba je jeszcze odpowiednio wyposażyć. Co zatem powinien mieć Twój migomat? Na pewno:

  • uchwyt spawalniczy,
  • drut spawalniczy,
  • reduktor gazu,
  • gaz osłonowy.

Kupując migomat, sprawdź, jaką jakość ma podajnik drutu. Plastikowy wystarczy dla szpuli drutu o wadze 5 kg. Droższy sprzęt będzie wyposażony w metalowy podajnik, który udźwignie pulę drutu o wadze 15 kg.

Spawarka MMA – urządzenie idealne do ręcznego spawania

Spawarką MMA możesz spawać ręcznie, sam proces natomiast odbywa się z wykorzystaniem elektrod otulonych. Urządzenia MMA należą do najbardziej popularnych. A co składa się na wyposażenie spawarki MMA? Są to:

  • przewód masowy z zaciskiem,
  • przewód z uchwytem elektrodowym,
  • źródło prądu stałego bądź przemiennego,
  • układ sterowania.

Jest kilka rodzajów spawarek MMA: spawarki inwertorowe, transformatorowe i prostowniki spawalnicze.

Sprawdź ofertę producenta Magnum – Spawarki Magnum

Spawarki transformatorowe

Spawarki transformatorowe to urządzenia starego typu i dzisiaj obecnie odchodzą już do lamusa.

Spawarki inwertorowe

Spawarki inwertorowe mają wiele zalet. Przede wszystkim jest to sprzęt, dzięki któremu możesz spawać wszystkimi dostępnymi rodzajami elektrod otulonych. W tym przypadku możliwe jest również cyfrowe sterowanie parametrami. Spawarka inwertorowa przekształca prąd o częstotliwości 50 Hz na prąd o wysokiej częstotliwości.

Jakość spawarek inwertorowych jest doskonała – zapewniają one stabilny prąd, który pozytywnie wpływa na spoinę. Spawarka inwertorowa MMA zużywa niewiele prądu i jest wytrzymała na spadki napięć. Do tego wszystkie należy dodać, że sprzęt jest lekki i łatwo można go przenosić z miejsca na miejsce. Czy ma jakieś minusy? Tak, spawarka inwertorowa ma specyficzną budowę, więc naprawisz ją tylko w profesjonalnym serwisie.

Prostowniki spawalnicze

Prostowniki spawalnicze stosuje się głównie w przemyśle produkcyjnym. Urządzenia te są ciężkie, ale mają także swoje zalety – zasilają elektrodę prądem stałym, co zapewnia płynną regulację natężenia prądu spawania.

Spawarka TIG – urządzenie wszechstronne

Urządzenie TIG przeznaczone jest do spawania elektrodami nietopliwymi. Jeśli wybierzesz tego rodzaju sprzęt, będziesz mógł spawać także metodą MMA. Powstała spoina jest wysokiej jakości. Spawarka TIG nadaje się do łączenia stali wysokostopowych oraz aluminium.

Musisz jednak wiedzieć, że sprzęt zadziała poprawnie tylko wtedy, jeśli podłączysz do niego butlę z gazem.

Znasz już rodzaje spawarek i wiesz, jakie jest ich zastosowanie. Urządzenie przeznaczone do garażu czy przydomowego warsztatu wcale nie musi być marnej jakości. Lepiej zainwestować w droższy sprzęt i mieć gwarancję, że przetrwa długie lata.