W jadalni stół stanowi jeden z najważniejszych mebli w każdym domu. Istotne więc, aby w trakcie jego wyboru uwzględnić zarówno aspekty funkcjonalne, jak i sam design. Jaki stół do jadalni wybrać, gdy nie dysponujemy zbyt dużą ilością miejsca? A jaki sprawdzi się w obszernym pomieszczeniu. Jakie lampy nad stół będą najlepszym rozwiązaniem?

Stół do jadalni – dobierz mebel do wielkości pomieszczenia

Podczas wyboru stołu do jadalni, na samym początku zaleca się dokładnie wymierzyć dysponowaną przestrzeń oraz zadecydować o stylu, jaki będzie dominował w naszej jadalni. Kształt stołu także zadecyduje o finalnej funkcjonalności całego wnętrza, więc ma istotne znaczenia. Najpopularniejszymi typami stołu do jadalni są:

  • Stół okrągły – to mebel, który dobrze prezentuje się przede wszystkim w dużych pomieszczeniach – głównie ze względu na to, że powinien być usytuowany w centralnej części jadalni. Nie najlepiej prezentuje się ustawiony, np. pod ścianą. Zastanawiając się nad wyborem stołu do jadalni, warto pamiętać o niewątpliwej zalecie okrągłego modelu – każda z usadowionych przy nim osób ma wygodne i równie ważne miejsce. Opływowy kształt stołu sprawia, iż jest on bezpieczniejszy również dla dzieci.
  • Stół kwadratowy lub prostokątny – pasuje zarówno do większych, jak i mniejszych pomieszczeń. Dobrze wygląda ustawiony w centralnej części jadalni oraz pod ścianą. Sprawdza się zarówno do spożywania przy nim posiłków, jak i do pracy. Jednak nie każde miejsce przy prostokątnym stole jest równie komfortowe. Na przykład osoby usytuowane po jego przeciwległych stronach mogą mieć trudność w prowadzeniu swobodnej konwersacji ze względu na dzielącą je odległość.
  • Stoły rozkładane – w przypadku, gdy jadalnia jest niewielka lub stanowi integralną część kuchni, jest to wręcz idealne rozwiązanie. Sprawdzi się również u osób, które np. rzadko podejmują gości. Gdy ważnym elementem jest przestrzeń i swoboda lub gdy na co dzień domowników jest niewielu – można po prostu złożyć blat do jego podstawowych rozmiarów. Rozkładane stoły do jadalni sprawdzą się także przy okazjonalnych rodzinnych spotkaniach, gdy szybko potrzeba dodatkowego miejsca.

Jakie są rodzaje stołów do jadalni?

Ważną rolę w wyborze stołu do jadalni odgrywa materiał, z jakiego ma być wykonany. Podczas wyboru warto wziąć pod uwagę przeznaczenie stołu – czy będą jedynie spożywane przy nim posiłki, czy będzie pełnił on funkcje blatu kuchennego, a może będzie służył również jako miejsce do pracy (np. przy laptopie). Wśród głównych rodzajów stołów jadalnych można wyróżnić:

  • Stół z litego drewna – lite drewno uważane jest za jedno z najtrwalszych i najbardziej eleganckich surowców do produkcji mebli. Warto postawić na trwałe i solidne gatunki, jak buk, dąb czy jesion. Są nie tylko bardzo trwałe, ale również piękne. Co więcej, drewno jest gatunkiem w 100% unikatowym i ekologicznym. Nie ma dwóch identycznych kawałków drewna, tak samo, jak nie istnieją dwa takie same drzewa.
  • Stół z blatem laminowanym – blaty laminowane, wykonane z płyty MDF lub płyty wiórowej mają jedną istotną zaletę – są lekkie. Zdecydowanie lżejsze od dębowych blatów, przez co taki stół bez problemu można przesunąć, a w razie konieczności nawet przenieść do drugiego pokoju.
  • Stół z blatem szklanym – sprawdzi się w industrialnych, nowoczesnych orz minimalistycznych aranżacjach. Szklany blat jest praktyczny i elegancki, szczególnie w niewielkich wnętrzach, które optycznie powiększy.

Lampy nad stół – co warto pamiętać podczas wyboru?

Coraz częściej można zauważyć w salonach szerokie i długie stoły, nad którymi wiszą piękne lampy o różnym wyglądzie, stylu i kształcie. Podczas wyboru odpowiedniej lampy nad stół przede wszystkim należy zwrócić uwagę na jej wielkość – tak więc w dużym salonie powinna to być duża lampa wisząca. Natomiast w niewielkim pomieszczeniu warto postawić na lampę w stylu minimalistycznym. Oświetlenie nad stołem w jadalni nie musi pełnić podstawowej funkcji, a powinno stanowić bardziej dekorację wprowadzającą niepowtarzalny klimat w trakcie posiłku czy spotkania przy kawie ze znajomymi.