czyszczenie-kostki-brukowej-z-mchu2

Kostka brukowa nie jest wymagająca, jeśli chodzi o pielęgnację. Jedyne, o czym musisz pamiętać to, aby nie pojawiały się na niej plamy. Czyszczenie kostki brukowej to proces długotrwały, jednak daje spektakularne efekty. Przeczytaj, jak przywrócić podjazdom, chodnikom i ogrodowym ścieżkom dawny blask.

Czyszczenie kostki brukowej zaimpregnowanej i niezaimpregnowanej

Sposób czyszczenia kostki brukowej jest uzależniony od jej specyfiki oraz od tego, czy jest ona zaimpregnowana, czy nie.

Mycie zaimpregnowanej kostki brukowej

Producenci zazwyczaj oferują zaimpregnowaną kostkę brukową. Jeśli jednak z jakich powodów wybrałeś bruk niezaimpregnowany, warto go zabezpieczyć zaraz po jego położeniu.

Impregnacja kostki brukowej sprawia, że czyszczenie kostki brukowej jest łatwym zadaniem. Wystarczy umyć ją wodą z dodatkiem delikatnego detergentu (dobrze sprawdza się płyn do mycia naczyń).

Przyda się również specjalna szczotka przeznaczona do czyszczenia kostki brukowej. Pozwoli Ci usunąć zabrudzenia z zagłębień i zakamarków nawierzchni.

A co, jeśli Twoja kostka brukowa jest mocno zabrudzona? Wtedy warto sięgnąć po myjkę ciśnieniową. Silny strumień wody usunie wszelkiego rodzaju plamy i zacieki. Dzięki temu nie będziesz musiał mocno szorować kostki.

Czyszczenie niezaimpregnowanej kostki brukowej

Czyszczenie kostki brukowej, która nie zastała zaimpregnowana wymaga o wiele więcej pracy. Niestety, łatwo wnikają w nią wszelkiego rodzaju zabrudzenia i pojawiają się na niej mocno widoczne plamy. Nie obędzie się bez specjalistycznych środków chemicznych wnikających w głąb bruku. Dobra wiadomość jest taka, że tego rodzaju preparaty nie niszczą kostki brukowej. Jednak nie wpływają też w żaden sposób na powierzchnię. Nie spodziewaj się więc, że ją odświeżą i nabłyszczą.

Jak wygląda czyszczenie kostki brukowej z oleju silnikowego?

Niestety, plamy z oleju silnikowego należ do tych zabrudzeń na kostce brukowej, których bardzo trudno się pozbyć. Również plamy z tłuszczu niełatwo jest usunąć z bruku. Wnikają one głęboko w kostkę brukową, niezależnie od tego, czy jest zaimpregnowana, czy nie.

Jeśli zdarzył Ci się wypadek i rozlał Ci się olej na podjeździe, działaj szybko. Podczas czyszczenia kostki brukowej liczy się czas reakcji – im szybciej zmyjesz olej wodą z dodatkiem odtłuszczającego detergentu, tym lepiej.

Do usuwania plam z oleju dobrze nadaje się płyn do mycia naczyń. Rozcieńczony detergent pozostaw na powierzchni kostki przez godzinę, a po tym czasie umyj bruk wodą. Może się okazać, że czynność będzie trzeba powtórzyć.

Jeśli Twoje działania okażą się bezskuteczne, pomyśl o fachowej ekipie myjącej. Dysponuje ona specjalistycznymi preparatami do czyszczenia kostki brukowej oraz dużą wiedzą. Nie zdawaj się tylko na siebie – profesjonaliści są w stanie szybko i nieinwazyjnie umyć Twój bruk.

Mech na kostce brukowej – co robić, kiedy się pojawi?

Mech szpeci kostkę brukową. Głównie pojawia się w spoinach i przy krawężnikach. Czyszczenie kostki brukowej z mchu polega tu głównie na jego mechanicznym usuwaniu. Jeśli chcesz pozbyć się „zielonych nieprzyjaciół” porastających szczeliny między kostkami, musisz wyrwać je razem z korzeniami. W przeciwnym razie szybko odrosną, ponownie rujnując wygląd kostki. Przyda się tu twarda szczotka do czyszczenia szczelin między płytkami.

Zdarza się, że konieczne będzie użycie środka biobójczego (wtedy, kiedy mech jest wyjątkowo oporny). Zacznij od czyszczenia kostki brukowej myjką ciśnieniową, a następnie nałóż preparat. Kiedy już wyschnie, możesz bez problemu pozbyć się mchu.

Plamy z cementu, farby i zaprawy, czyli popularne zabrudzenia na kostce brukowej

Czasami plamy z farby, cementu czy zaprawy to pozostałości po ekipie remontowej. I tu, tak jak w przypadku plam z oleju, liczy się szybkość działania. Kiedy tylko zauważysz plamę, natychmiast się jej pozbądź. Pierwszą warstwę należy „zdrapać”, a całość umyć myjką ciśnieniową. Bywa, że taki sposób się nie sprawdza. Wtedy warto postawić na fachowców, którzy wykonają piaskowanie lub szlifowanie.

Kostkę brukową dobrze jest zabezpieczyć. Samo mycie to zbyt mało, konieczna jest impregnacja. Najlepiej wybrać impregnację typu „mokra kostka”, która uodparnia bruk na działanie czynników atmosferycznych i daje niesamowity efekt wizualny.