Wybór dobrego smoczka do dziecięcej butelki jest bardzo ważną kwestią. Dla dziecka, mleko pozostaje wyłącznym pokarmem do mniej więcej 6-tego miesiąca życia i żywienie mlekiem często utrzymywane jest nawet powyżej trzeciego roku życia. W tej konkretnej sytuacji warto zwrócić uwagę na to, jakiego rodzaju smoczek do butelki jest dobierany i jakiego rodzaju rozwiązania możemy aktualnie zastosować, aby być w pełni usatysfakcjonowani z tego, jak przebiega karmienie naszych dzieci.

Jaki powinien być idealny smoczek do butelki dla naszego dziecka?

Smoczek do butelki dla naszego bobasa musi spełniać wiele funkcji. Dla dzieci od urodzenia, które n p. nie mogą być karmione mlekiem matki lub też matka nie decyduje się na karmienie swoją piersią, są dostępne już specjalne smoczki do małych buteleczek, przystosowane dla karmienia małych dzieci. Atutem tych tzw. pierwszych smoczków jest to, że pozwalają one na bezproblemowy powrót do karmienia piersią – nawet po wielu tygodniach stosowania sztucznego pokarmu.

Przeważnie tego rodzaju smoczek do butelki jest jednorazowy, oferowany w sterylnych, jednorazowych opakowaniach. Warto zaznajomić się z tego rodzaju rozwiązaniami i wiedzieć, jakie produkty są obecnie oferowane na rynku. Smoczek powinien być dostosowany do możliwości, wieku, preferencji dziecka oraz rodziców.

Jakiego rodzaju smoczek do butelki jesteśmy w stanie dobrać?

Dobór smoczka do butelki opierać się może o następujące czynniki, do których zalicza się między innymi:

  • Materiał – bardzo często jest to silikon lub inne niereaktywne biologicznie tworzywo sztuczne,
  • Wielkość – uniwersalne lub też dostosowane do różnych rozmiarów butelek,
  • Kształt – niektóre z nich są ortodontyczne, ograniczające ryzyko rozwoju wad zgryzu lub też dostosowane dla dzieci z nieskorygowanym rozszczepem wargi i podniebienia,
  • Liczba kanałów – niekiedy dzieci preferują smoczki jedno lub wielokanałowe,
  • Parametry przepływu – u mniejszych dzieci, gdzie np. konieczne może być szybkie karmienie polecane są smoczki z wyższym przepływem. U dzieci z kolkami z kolei ważniejsze jest ograniczenie przepływu i zapewnienie odpowietrzenia butelki oraz ułatwianie wypuszczania powietrza w trakcie połykania.

Jak widać, parametrów którymi cechować się może smoczek do butelki jest bardzo wiele. Produkt ten powinien być specyficznie dostosowany do dziecka.