domek holenderskiPrzyjęta w Polsce nazwa „domki holenderskie” nie ma nic wspólnego z Holandią. Domek holenderski został zaprojektowany  i wykonany w Wielkiej Brytanii. Jest przystosowany do klimatu panujące na wyspach, a ponadto jest powszechnie wykorzystywany jako zabudowa na działkach rekreacyjnych.

Domek holenderski – czy może być całoroczny?

Mając działkę wypoczynkową większość osób chętnie korzysta z niej w celu rekreacji i wypoczynku. Postawienie na takiej działce domku wiąże się z wieloma zaletami, a do najważniejszej z nich zalicza się to, że z działki można wówczas korzystać przez cały rok.

Wybierając domek holenderski, trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że nie jest to raczej najlepszy wybór na domek całoroczny. Pierwszym powodem jest to, że jest to domek raczej pozbawiony ogrzewania. Dogrzewanie go poprzez elektrykę będzie wyjątkowo kosztowne. Domki holenderskie ponadto są słabo zaizolowane, a także pozbawione fundamentów, przez co nie są najlepiej przystosowane do użytkowania ich podczas zimy. Doskonale jednak sprawdzają się latem. Nie są to więc domki całoroczne.

Wybór domku

Wybór samego domku holenderskiego to istotna sprawa. Przede wszystkim domek tego typu musi być wielkościowo dostosowany do potrzeb użytkowników. W tym wypadku wielkość wiąże się również z większą ilością pokoi, a więc z większą przestrzenią. Dodatkowo trzeba pamiętać o toalecie. Kolejnym elementem jest to, czy domek będzie przewożony, czy raczej ustawiony na stałe lub dłuższy czas. W pierwszym przypadku, niestety nie może być on zbyt duży, koszty transportu domku holenderskiego, jako ponadgabarytu są niezwykle wysokie, lepiej więc, aby był on mniejszych rozmiarów. Ważny jest też wybór usadowienia domku. Niektóre z nich są ustawione na specjalnych podporach, inne natomiast można usadowić praktycznie bezpośrednio na ziemi. Wcześniej jednak trzeba przygotować grunt poprzez wykonanie wylewki i małego ocieplenia, a także zabezpieczyć wszystko systemem odwodnienia oraz dylatacją.  Jak wiadomo wybór niesie za sobą koszty, a koszty mogą być stosunkowo wysokie, biorąc pod uwagę wielkogabarytowy domek, który dodatkowo, jest bardzo bogato wyposażony – na wyposażenie domku wypada zwrócić uwagę. Przemyślany wybór, dostosowanie domku do indywidualnych potrzeb użytkowników i przede wszystkim finansowych możliwości jest niezwykle istotne. Dobre sprecyzowanie potrzeb i możliwości to bardziej satysfakcjonujący zakup.